Vedení města tak na svém posledním zasedání reagovalo na apel Městského kulturního zařízení v Hranicích (MKZ), které má Letní kino pod svojí správou.

Tři varianty

Rada města měla na výběr v podstatě ze tří možností. Alternativa nákupu nového projektoru a serveru se ale hlavně z finančního hlediska příliš reálná nejevila. To potvrdila i místostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová (Změna pro Hranice), která se jako jedna z radních jednání účastnila.

„Na nákup nového zařízení, které by umožňovalo digitální promítání v letním kině, momentálně peníze nemáme. Stálo by totiž dva až tři miliony korun,“ uvedla.

Další variantou je přímý nákup už použitého zařízení, městská rada ale nakonec upřednostnila pronájem této již použité technologie, a to vždy pouze na letní sezónu. Takto by město podle slov místostarostky zatím postupovalo dva roky.

„Z těch tří možností je pronájem použité technologie tou nejlevnější. Cena se pohybuje kolem 265 tisíc korun na jednu sezonu. Nákup použitého systému by stál kolem milionu a půl,“ přiblížila Tvrdoňová finanční rozmezí všech variant.

Rýsuje se second-hand zařízení

Helena Votavová, ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích, se ale přiklání k variantě přímého nákupu použitého, tedy takzvaného second-hand zařízení.

„Osobně bych se přikláněla k nákupu zařízení formou second-handu. Jsou po revizích a záruční lhůty jsou jako u nového. Součet cen jednotlivých letních pronájmů totiž pokryje nákup již použitého zařízení už za pět let. Jde ale o více hledisek než je ekonomická návratnost. Například také o to, kolik město má či nemá peněz, jaké má pro rok 2012 další plány. Představitelé města musí uvažovat v širším hledisku. Nikdo taky není prorokem, jak se technologie budou dále vyvíjet a zda lidé budou mít zájem dál chodit do kin, ať by byla sebelépe vybavena,“ uvedla ředitelka jedné z příspěvkových organizací města.

Podobně vidí celý problém také místostarostka Tvrdoňová. „Technologie jde hodně dopředu a po nějaké době by tato zařízení nemusela vyhovovat. Mohla by se tedy ukázat jako neefektivní. Proto jsme se zatím rozhodli jen pro pronájem použitého zařízení,“ řekla členka městské rady.

Podle tiskového mluvčího Městského úřadu v Hranicích Petra Bakovského mohou za rozhodnutím městské rady stát i prozatímní nejasnosti ve státním rozpočtu.

„Z jednoho pohledu se nákup second-handového zařízení zdá výhodnější, celá věc má ale také druhý pohled. Zatím se totiž velice těžko odhadují roční příjmy. Za rok může být situace mnohem jasnější, možná proto se městská rada zatím drží při zemi,“ uvedl tiskový mluvčí Bakovský.

Podle Tvrdoňové zatím ani není zcela jasné, z jakých zdrojů bude technologie financována. Také v tomto směru jsou na výběr dvě možnosti. „Pronájem chceme vyzkoušet třeba na dva roky. Pokud by na něj město nenašlo peníze v rozpočtu, mohl by se využít investiční fond Městského kulturního zařízení. Ten by se případně odvedl do městského rozpočtu a následně bychom projekt dotovali,“ uvedla hranická místostarostka s tím, že v jiných případech se investiční fond používá na opravy či investice podobného druhu.

Proč digitalizovat?

Přechod z pětatřiceti milimetrového pásu na plně digitální formát je podle Votavové v současné době v podstatě nutností. Hlavním důvodem je konkurenceschopnost celého zařízení. Při stávajícím způsobu by totiž kino mohlo promítat jen velice omezené množství nových filmů či uvádět jen snímky staršího data.

Ředitelka MKZ Helena Votavová se v rámci tohoto tématu zúčastnila již několika seminářů po celé republice. Podobný problém totiž zdaleka neřeší jen Hranice. „Pokud se digitalizace podaří, pro diváky to bude znamenat, že budeme moci promítat aktuální filmy,“ uzavřela Votavová.