Návrhem radních se budou příští týden zabývat zastupitelé, kteří rozhodnou, zda se na tuto akci vyčlenění z rozpočtu 4 miliony korun.

„Doba pokročila a nemůžeme si nalhávat, že obstojíme v konkurenci velkých měst bez promítání trojrozměrných filmů. Proto jsme podali návrh na tuto investici,“ vysvětlil přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Podle něj existuje reálná šance na získání dotace z Fondu české kinematografie, takže se část peněz městu vrátí zpět. „Digitalizací odpadnou staré filmové pásy a bude mít i spoustu dalších výhod,“ nastínil Zatloukal.

V kině s 3D promítáním bude totiž možné uvádět filmy v oficiální premiérový den. Tentýž film se navíc může promítat v originálním znění i v dabované verzi. Přerovští radní vysvětlují svůj zájem o digitalizaci kina tím, že trojrozměrnost obrazu a kvalita přenášeného snímku je tím, co obyvatele města táhne do velkých metropolí.

„Občané dají přednost třeba kinu ve Zlatém jablku ve Zlíně nebo olomouckému multiplexu, než aby navštívili to přerovské,“ myslí si radní Zatloukal.

Do kina se podle něj investovalo už zhruba před šesti lety, kdy byl sál moderně ozvučen prostorovým zvukem. Dalším krůčkem k většímu komfortu návštěvníků bylo rovněž instalování nových sedaček. Konečné slovo v otázce modernizace přerovského kina Hvězda budou mít už příští týden zastupitelé.

Někteří z nich ale o potřebnosti čtyřmilionové investice v době krize nejsou zcela přesvědčeni.

„Je potřeba mít smysluplný projekt a hledat pro kino širší využití. Pokud tato věc nebude vyřešena, považuji jakékoliv investice do kina za zbytečné. Navíc to, že je vedle kina čtyřková hospoda, mi nepřipadá příliš kulturní,“ uvedl zastupitel Richard Šlechta ze strany Společně pro Přerov.

„Z hlediska lepší kvality jsem pro. Peníze na to ale v současné době nejsou, takže pokud by se nám nepodařilo získat dotaci z fondu ministerstva kultury, návrh nepodpořím. Do kina se už investovalo hodně peněz a v Přerově jsou potřebnější věci,“ soudí zase jiný ze zastupitelů Josef Nekl (KSČM).

Na digitalizaci se chystají i Hranice

Na digitalizaci zdejšího kina Svět se chystají také v Hranicích. Tato myšlenka je ale pouze ve fázi příprav.

„Máme už zhruba zjištěno, jaké by se k tomuto účelu daly využít dotace, ale dokud nebude jisté, zda město budovu koupí nebo ne, nemělo by smysl do ní v tak významné míře investovat,“ řekla ředitelka Helena Votavová z Městského kulturního zařízení, kterémá kino Svět ve své správě.

Obudovu hranického kina se dlouhá léta soudila orelská jednota se státem. Dnes je již objekt majetkem České republiky a město ho má ve výpůjčce. Stát ho ale hodlá prodat, a pokud si za něj řekne rozumnou cenu, město by ho eventuálně odkoupilo.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková