Přesto je schválení této změny plně neuspokojuje. Zástupci obcí mají více požadavků, kterými chtějí dosáhnout lepšího postavení v zemi. Jejich náměty sepsal začátkem roku Spolek pro obnovu venkova ČR v Petici proti diskriminaci obyvatel venkova.

Za lepší postavení vesnic bude v Senátu bojovat předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala

Petici budou politici projednávat v polovině října na půdě Senátu. „Ano, jsme rádi za projednávanou variantu a vládou schválenou novelu rozpočtového určení daní, i když nemá takovou podobu, jakou bychom si představovali; nicméně nesmíme zapomínat, že konečné slovo bude mít Parlament,“ uvedl Eduard Kavala, starosta Bělotína a zároveň předseda Spolku pro obnovu venkova ČR, který byl začátkem roku iniciátorem Petice proti diskriminaci venkova. K té se připojilo více než 800 obcí v České republice.

Petice má několik bodů a mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že není legislativně upraven pojem venkov a nejsou určeny kompetence pro jeho další vývoj. „Venkov – to přece není jen zemědělství,“ říká Eduard Kavala.

Podle něj je nutné, aby poslanci a senátoři Parlamentu ČR přijali samostatný Zákon o venkově České republiky. Eduard Kavala bude s jednotlivými body petice seznamovat české politiky na veřejném slyšení, které se bude konat v úterý 16. října v Jednacím sále Valdštejnského paláce v Praze.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika