Jestli jsou na hodinu pravdy připraveny a jak vůbec jejich trénink vypadal, na to se Deník zeptal ředitelky pořádajícího Domu dětí a mládeže Blanky Šturalové.

Jsou podle vás dívky na velké finále připraveny?
Všechno jsou to děvčátka mezi třinácti a patnácti lety a jejich úroveň je rok co rok stejná. Na svůj věk jsou dostatečně zralé a teď už bude záležet jen na nich, s jakou energií a s jakým nadšením do soutěže půjdou a co všechno budou kvůli ní ochotny podstoupit.

Vy jste děvčata na soutěž připravovala. Jste spokojena s tím, jakou jste odvedla práci?
Nejen já, ale všichni, kteří se na přípravě podíleli, jsme se s dívkami snažili pracovat tak, aby ze sebe na pódiu vydaly maximum a aby se za ty dva měsíce vypracovaly natolik, že budou vystupovat sebejistě a sebevědomě.

JAKÉ JSOU LETOŠNÍ DÍVKY ROKU? PODÍVEJTE SE

Byli jste na ně při zkouškách tvrdí?
Ano, hlavně generálka bývá hodně bolestivá. Na té vždy zasedne laická porota, která je kriticky a přímo upozorňuje na nedostatky, ať už v mluveném projevu, pohybu nebo oblečení, které si dívky zvolily. Tady si ještě kritiku dovolujeme, na finálovém večeru už ne. Je jen na nich, zda si něco z našich výtek a podnětů vezmou nebo ne. Jejich hodnocení je ve finále neveřejné, takže děvčata nikdy nezjistí, za co byla jak a kým oceněna.

Jak to vypadá při finálovém večeru v zákulisí?
Tam hrají samozřejmě obrovskou roli emoce. Ty jsou vyšponovány na nejvyšší úroveň. Často se v zákulisí stává, že jsou holky pod stresem a někdy jsou tam vidět i slzičky. Když se jim například něco nepodaří podle jejich představ, netroufají si najednou se na pódium vrátit a pokračovat. Nikdy se ale nestalo, že by některá ze soutěže odstoupila. Vždycky se je snažíme psychicky podpořit.

Ještě nikdy jste si nevychutnala finálový večer Dívky roku pohledem z publika?
Ne, jsem vždycky v zákulisí a jsem nervózní za ně za všechny. Všem jim držím palce bez rozdílu a nedokážu si představit, že bych seděla v porotě. Za ty dva měsíce zkoušení si k dívkám vždycky získám určitý vztah a zjišťuji, v čem jsou dobré a kde mají naopak své slabiny. Právě proto bych pak nebyla schopna posuzovat jejich momentální výkon, což je právě při soutěži potřeba.

Jaké jste letos zvolili téma soutěže?
Tentokrát to bude Havaj. Zvolili jsme jej proto, že termín finálového večera téměř koresponduje s prvním jarním dnem. Chtěli jsme tedy, aby závěr soutěže evokoval slunce, moře, pláž… A v podobném duchu jsme volili i doprovodná vystoupení.

Už je na finále všechno připraveno?
V pondělí jsme měli jednu generálku, ve středu druhou a v pátek máme od rána třetí přímo v sokolovně. Co se týče doprovodného programu, tak jsem se teď v úterý dozvěděla, že dvě z nich se nebudou moci uskutečnit a tak jsme museli urychleně sehnat náhradu. Nezbývá než si přát, aby v pátek večer všechno dopadlo podle očekávání. Zvána je na finále široká veřejnost, vstupenky bude k dostání ještě těsně před zahájením v sedmnáct hodin.