Čtvrtek má být v Olomouckém kraji slunečný s teplotami až 21 stupňů.

Modrá obloha a počasí na tričko vydrží na Moravě až do neděle.

I v pátek a sobotu má být skoro jasno a teploměry se opět přehoupnou přes dvacítku. 

V neděli už k nám ale zřejmě dorazí studená fronta. Zatáhne se a chladný vzduch stlačí rtuť pod patnáct stupňů.

Den začíná být delší než noc

20. března 2014 jsou noc a den stejně dlouhé, nastala takzvaná jarní rovnodennost.

 „Z astronomického hlediska je to fáze, kdy je slunce v rovině s rovníkem. Co se pak lidové kultury týče, jarní rovnodennost je o mnoho vítanější než ta podzimní. Z hospodářského hlediska, rok de facto začíná právě prvním jarním dnem. Den se začal prodlužovat, noc zkracovat," vysvětlil Josef Urban etnolog Vlastivědného muzea v Olomouci.

Podle něj se k tomuto symbolickému dni žádné tradice či zvyk nevázaly. Je to však předzvěst Velikonoc, které se od prvního jarního dne odpočítávaly.

„Velikonoce nastaly vždy první neděli po prvním jarním úplňku a s tím souvisely i zvyky. Na Smrtnou neděli se vynášela smrtka, dívky nosily litečka nebo jedličku. Jsou to obyčeje, které se dodržovaly i u nás, na Hané," pokračoval odborník. Podotkl, že někde se ještě i udržují.

„Vynášení smrtky je častější, ale dodržuje se i chození s jedličkou. Ta představuje symbol něčeho nového," vysvětlil Josef Urban.

Zažité znalosti ze školních učebnic nám říkají, že první jarní den se váže k 21. březnu. Dávno to už však neplatí. Naposledy jsme mohli příchod jara oslavit 21. března před třemi roky.

„Slunce musí být v rovině s rovníkem a teď to vychází na 20. března. Když jsem se díval do statistik, tak další jarní den, který připadá na 21. března bude až v roce 2102," sdělil etnolog.

Podotkl, že jaro může přijít ještě o něco dřív, a to19. března. Což prý bude nejdřív v roce 2044.