Novinkou bylo letos otevření dvorku Uncle Ferro v Riegrově ulici, jehož průchod zdobí fotografie Jindřicha Štreita.

„Některé části budovy jsou barokní a dominantou dvorku je sloup. Vnitroblok byl dlouho v dezolátním stavu, ale díky Jiřímu Jirákovi, který se do domu nastěhoval, se podařilo nepořádek vyklidit a celé zanedbané prostranství získalo nový vzhled,“ řekl Arnošt Vašek, který na dvorku v Riegrově ulici obsluhoval návštěvníky.

Příchozí mohli v průchodu obdivovat fotografie Jindřicha Štreita z cyklu věnovanému známé olomoucké postavě, Ferdinandu Polakovičovi.

Od pátku 9. září mohou využívat rodiče v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc nový fotokoutek.
V olomoucké porodnici zřídili fotokoutek s balonky a kolébkou

„Po něm se také dvorek jmenuje Uncle Ferro a má to ještě jeden příběh. Ferdinand byl asi rok na ulici, a když se setkal s Jirkou, sehnal mu práci. Tak, jak se dával postupně dohromady dvorek, dával se dohromady i Jirkův strýc,“ vylíčil.

Lákadlem letošních Dnů evropského dědictví v Olomouci byl i projekt Živé ulice.

„Zajistili jsme dopravní uzavírku dvou ulic v centru - Ostružnické a Ztracené - a nabídli provozovatelům, ať už jsou to kavárny nebo různé obchody, že si mohou dát ven křesílka a stolky a prezentovat se tak i zvenku. V ulicích hrají pouliční muzikanti a lidé tu mohou strávit příjemné odpoledne,“ přiblížil za organizátory Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Pořadatelé se snaží každý rok skloubit prohlídku památek s bohatým kulturním programem. V pátek večer proto zahájilo Dny evropského dědictví v Olomouci představení Moravského divadla pod širým nebem.

„Vždy v pátek máme Open air a tentokrát padla volba na Revizora od N. V. Gogola. Měli jsme připravených šest set židlí a bylo úplně plno. I když je pravda, že nám počasí úplně nepřálo a někteří lidé odešli dříve,“ zmínil Radim Schubert.

Koupání na pískovně Náklo, červenec 2022.
Další jezero u Nákla? Hodně místních je proti, u voleb bude referendum

V sobotu už se vyjasnilo, a tak do ulic vyrazily davy. Nejmenší návštěvníci si užili pestrý program Divadla Tramtarie.

„Připravili jsme pro děti Pohádku o pračlovíčkovi, ale i workshop s cirkusem Levitare, pohádku Eminka a Emoušek nebo Zpívánky strýčka Líčka. Nejvíce v kurzu jsou balónky, ale zájem je i o výtvarné dílničky a malování na obličej,“ řekla Eliška Rellová z Divadla Tramtarie.

Na pódiu na Horním náměstí se během sobotního odpoledne střídali různí interpreti a zájemci si užili bohatý doprovodný program v podobě Fashion swapu a Zeleného swapu či Farmářských trhů pod větrníky.

Památky v obležení

Návštěvníci ze vzdálenějšího okolí, ale i Olomoučané vzali o víkendu útokem památky. Obrovský zájem byl o komentované prohlídky Arcibiskupského paláce, ale i další zajímavosti, kterými se může hanácká metropole pyšnit - od kostelů přes muzea až po Sloup Nejsvětější Trojice.

„Tradičně se nám daří zpřístupnit šest až sedm desítek památek - muzea, galerie, forty, ale i ty, které nejsou veřejnosti běžně dostupné - třeba parní čerpací stanice ve Chválkovicích. Celý týden od pondělí do neděle jsme přichystali sérii komentovaných prohlídek po zajímavých místech nejen v centru Olomouce, ale i okrajových částech, jako jsou Chválkovice, Chomoutov nebo Černovír. Zpřístupnili jsme i olomoucké podzemí pod Smetanovými sady, které bylo vybudováno za dob Marie Terezie,“ uzavřel.