„Letos se otevře zdarma čtrnáct památek, uskuteční se komentované prohlídky arboreta, městské památkové zóny, modelu historického jádra Hranic, ale také prohlídky areálu Staré střelnice, kde se návštěvníci dozvědí více o návštěvách císaře Františka Josefa I. v Hranicích," prozradil mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Na návštěvníky bude čekat také bohatý hudební program.

Atmosféru na náměstí bude po celý den utvářet hra na klavír, který bude speciálně pro tuto příležitost umístěný ve středu náměstí.

„U piana se budou během dne střídat zkušení klavíristé, takže se všichni mohou těšit na špičkovou úroveň," objasnil Petr Bakovský.

Nejvýraznější letošní novinku představuje veřejná snídaně na Masarykově náměstí u kašny. Tou Dny evropského dědictví v Hranicích od devíti hodin odstartují.

„Po letech se mimořádně otevře mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29. Další novinkou, kterou připravujeme, jsou ukázky hry na jednom z posledních hrajících orchestrionů v České republice, jež se uskuteční od čtrnácti do šestnácti hodin v ZUŠ Hranice," uvedl dále mluvčí.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci hmotných tvůrčích činností. Na nádvoří Staré radnice bude ve sklářském ateliéru možnost vyrobit si zajímavé vázy, třeba i ze zavařovací sklenice.

U kašny na náměstí pak bude za příznivého počasí možno zúčastnit se výroby skleněné bižuterie a malování na sklo na vlastní donesenou skleničku. Všechny programy budou zdarma.

David Král