Přijďte už na snídani

Nenechte si ujít posezení u prostřených stolů při kávě nebo čaji, chlebu s máslem a náhodnými spolusnídajícími přímo na Masarykově náměstí.

Během veřejné snídaně se také rozezní piano. Kdo umí na tento nástroj hrát a bude mít chuť, může se zapojit a zahrát jakoukoliv skladbu pro kolemjdoucí.

Ohromující výmalba mázhausu

Za vidění stojí mimořádně otevřené památky, jako například mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29. Tento dům, který je z historického i kulturního hlediska velmi zajímavý a hodnotný, ohromí nádhernou malířskou výzdobou.

Zajímavostí je, že v domě bydlel také malíř Hranic Jan Pinkava. Mázhausy – tedy vstupní velké síně vznikaly od 13. století, kdy začali měšťané bydlet v patře a přízemí bylo vyčleněno pro řemeslo, kterému se věnovali.

Slyšeli jste už orchestrion?

Výjimečně bude také k vidění jeden z posledních hrajících orchestrionů v České republice. Zájemci si mohou poslechnout hudbu, kterou orchestrion produkuje, a dozvědí se zajímavosti o tomto stroji, který je umístěný ve vstupu do budovy Základní umělecké školy na Školním náměstí.

Po zámeckých komnatách

Mimořádně se také nabízí tři komentované prohlídky hranického zámku. Návštěvníci uvidí hladomornu, unikátní stropní výzdobu některých komnat, prevét a vystoupají na zámeckou věž.

Prohlídky se pod vedením místostarosty Karla Machyla uskuteční v 10, v 11 a ve 13 hodin. Mají omezenou kapacitu, proto doporučujeme zakoupení vstupenky za 30 korun v Turistickém informačním centru na zámku.

Je libo jít do sklepů?

Novinkou jsou komentované prohlídky tajuplného sklepení v domech na Pernštejnském náměstí. Provádí Ing. Veronika Schlesingerová. Sraz je před pekárnou Wellart.

Kapacita prohlídek je omezena a vstup je na vlastní nebezpečí. Doporučujeme předem zakoupit vstupné za 30 korun v Turistickém informačním centru na zámku.

Konat se budou i další komentované prohlídky, a to městského hřbitova, Kostelíčka a arboreta. Tyto prohlídky jsou zdarma.

Gospely i židovská hudba

A bude znít i hudba. V Galerii Synagoga se uskuteční hned tři koncerty v průběhu dne. V 10:00 hodin vystoupí gospelový sbor Add Gospel, který nabídne divákům různé hudební žánry a spoustu energie. Ve 13 hodin začne koncert klezmerové kapely Simcha, návštěvníci uslyší radostnou židovskou hudbu v podání šesti muzikantek.

Unikátní tamburaši

V 15 hodin vystoupí v synagoze netradiční tamburašský soubor Brač ze Studénky, který přinese hudbu různých žánrů na tambury. Tento soubor je unikátem, protože jako jediný v Evropě hraje na původní historické nástroje.

Kromě toho, že mají největší sbírku tamburašských nástrojů, se pyšní i tím, že mají největší notový archiv. V současné době jsou v České republice pouze dva tamburašské soubory, a to v Praze a ve Studénce. Soubor Brač ze Studénky, který oslavil už 110 let, vyhrává mezinárodní soutěže.

Do kostela na varhany

Zájemci také mohou od 13 do 16 hodin zavítat do hranického kostela Stětí sv. Jana Křtitele. V tomto čase proběhne prohlídka varhan a ukázky hry na varhany.

Tanec a zpěv ve dvoraně

Tancem a hudbou ožije také dvorana hranického zámku. Tam vypukne program v 11 hodin. Vystoupí Národopisný soubor Inovec z Hlohovce, Ženský pěvecký sbor Hranice a Hranický dětský pěvecký sbor.