Spanilá jízda stromiků odstartovala 1. června v Hranicích u Aše. Do těch našich, moravských Hranic, dorazí výprava cyklistů trpících nepříjemným onemocněním o několik dní později.

"V poslední etapě v sobotu 9. června budou mít cyklisté krátkou zastávku v Hranicích na Masarykově náměstí. Jejich příjezd okolo jedenácté hodiny doprovodí hlasité bubnování bubeníků ze skupiny KUBUKU. Následně bude veřejnost informována o celé akci a po obědě cyklisté do Nového Jičína, který je zároveň cílovou zastávkou," popsal mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

V České republice žije v současnosti okolo deseti tisíc stomiků. Jedná se o lidi s dočasným nebo trvalým vyvedením některého z dutých orgánů, typicky se jedná o trávicí a vylučovací systém, na povrch těla.

"Cílem celé akce je ukázat, že hranice, které zpravidla omezují nebo zadržují, je možné překonávat. Stomici navzdory zdravotnímu hendikepu nic nevzdávají a svým příkladem se snaží podpořit ty, kteří podporu a pomoc potřebují," uvedla předsedkyně sdružení stomiků České ILCO Marie Ředinová.

Cyklo-běh se objeví v úterý

Jen o tři dny později se v Hranicích objeví další cyklistická výprava.

"Slavnostní zahájení letošního ročníku Cyklo-běhu proti drogám proběhne v pondělí 11. června v Třinci. O den později, v úterý 12. června by měl peloton dorazit do Hranic na náměstí, a to mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou," informoval Petr Bakovský.

Cyklo-běh se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. červen. Trasa letošního dvanáctidenního Cyklo-běhu vede přes osmatřicet českých měst a měří 1250 kilometrů.

V každém z navštívených měst bude pro občany připravena informační protidrogová kampaň. 

Autor: David král