Předolympijský projekt „Žijeme Londýnem" je určený zejména dětem a mládeži, u které by měl vzbudit zájem o sport i olympijské disciplíny.

„Do autobusu chodí právě hlavně jednotlivé třídy ze základních škol. To, kolik lidí do doubledeckeru zavítá, záleží vždy na velikosti města, ve kterém se zrovna nacházíme. Ve větších městech přijde denně až dvanáct set lidí," řekl koordinátor projektu Antonín Pospíchal.

Hranice nejsou zdaleka jedinou českou destinací, do které několikačlenný tým zavítal. V rámci kampaně Českého olympijského výboru „Žijeme Londýnem" se v uplynulých dnech v tomto regionu do útrob autobusu podívaly například děti v Krnově a v Ostravě.

Po Hranicích se dvoupatrák přesune ještě do Karviné, ve středu přivítá obyvatele Českého Těšína a ve čtvrtek občany Kopřivnice.

„Dohromady navštívíme kolem devadesáti měst v celé republice. Projekt končí patnáctého července," doplnil Antonín Pospíchal.

Kolem olympijské tématiky se točí také program uvnitř autobusu.

„Dole máme multimediální centrum s velkoplošnou obrazovkou, kde běží smyčka nejlepších okamžiků našich sportovců. Nahoře jsou pak počítače, kde si děti mohou vyplnit kvízy s olympijskou tématikou. Mají tam také kroniku, která pojede s olympioniky až do Londýna. Do kroniky mohou zapsat vzkazy českým sportovcům," dodal koordinátor projektu.

Maximální rychlost: čtyřicítka

Děti z hranických škol se na návštěvu netradičního vozidla podle svých slov hodně těšily a krátký vědomostní program je rozhodně nezklamal.

„Návštěva autobusu se nám moc líbila. Nahoře jsme dostávali různé otázky. Například kolikrát už se olympijské hry v Londýně konaly nebo kolik kilometrů tento autobus už ujel," sdělili své čerstvé zážitky z návštěvy netradičního dvoukoláku žáci ze 3.C Základní školy 1. máje v Hranicích.

Radost ze zájmu škol vyjádřil také koordinátor cest autobusu Antonín Pospíchal.

„Je skvělé, že je doubledecker v každém městě tak oblíbený. Autobus zajímá jak malé děti, které se rády zapojují do olympijských kvízů, tak i starší ročníky," uvedl koordinátor s tím, že autobus si celkově prohlédlo už přes sto tisíc fanoušků.

„Olympijský" doubledecker tovární značky Bristol, který sloužil dlouhá léta v Londýně, byl vyroben v roce 1959. V současnosti se však jedná už jen o historické vozidlo.

Podle údajů dosahuje jeho maximální konstrukční rychlost pětaosmdesáti kilometrů za hodinu, v současné době ale jezdí přibližně jen poloviční rychlostí.