Oba dřívější českoslovenští reprezentanti zavítali do Hranic v úterý, a to v rámci projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Tedy sportovního hnutí, jehož cílem je přimět děti k aktivnímu pohybu a sportování.

„Mnohé sportovní školy z Opavy, odkud pocházím, se už do projektu zapojily. Od svého bývalého trenéra jsem dostal impulz uspořádat takovou akci taky tady v Hranicích,“ řekl Pavel Pořízek, učitel 7.A.

Ten také prozradil, v čem tkví podstata celého projektu. „Snažíme se takto přimět děti k pravidelnému pohybu. Chceme do projektu zapojit všechny, proto začínáme už od druhé třídy. Myslím, že je to dobrá věc, mládež by měla strávit více času na hřištích. Je také pravda, že některé projekt může přimět k tanci, jiní se dají třeba do hudební školy. My se pokoušíme veškeré tyto aktivity propojovat,“ uvedl dále pedagog.

Organizátoři původně chtěli oslovit i olympijského vítěze z Atén 2004 Romana Šebrleho, ten ale kvůli přípravě na mistrovství přijet nemohl. „Jsme ale velice rádi, že se nám podařilo zajistit účast paní Růžičkové a pana Valenta. Snad s nimi budeme spolupracovat ještě dále,“ dodal Pavel Pořízek.

Životní příběhy

Oba zmínění reprezentanti Československa během úterního dopoledne přednesli své životní příběhy ze soukromého i sportovního života. Právě sport pro oba olympioniky znamenal hodně a je nedílnou součástí jejich života.

Například dnes již osmasedmdesátiletá Matylda Růžičková aktivně sportuje dodnes. „Každé úterý chodíme cvičit. Samozřejmě děláme, jen to, co zvládneme. Pak si sedneme, dáme si kafíčko nebo víno. Cvičení tak spojíme i s jinými požitky,“ řekla početnému publiku legendární gymnastka, držitelka bronzové medaile z olympijských her z Helsinek 1952 a stříbrné z olympiády v Římě 1960.

Rekreačnímu sportování, zejména basketbalu, se dodnes věnuje také Gajza Valent, bývalý diskař, který na olympiádě 1988 v jihoko­rejském Soulu obsadil šesté místo.

Sportovní projekt OVOV vzešel z hlav dvou úspěšných českých desetibojařů a zlatých olympioniků – Romana Šebrleho a Roberta Změlíka. Odznak všestrannosti olympijských vítězů umožňuje dětem v České republice zúčastnit se dvanácti sportovních disciplín, které jsou všestranně zaměřené. Ti nejlepší se přes okresní a krajské kolo mohou probojovat až do celostátního finále. To proběhne na stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově. Této akce se samozřejmě zúčastní široká škála sportovních legend.