Na seznamu politických subjektů, které se krajského klání účastní, jsou tradiční politické strany i nově vytvořená hnutí a koalice.

Poslední krajské volby před čtyřmi lety vyhrála ČSSD, nejvyšší příčku z regionu na její kandidátce drží čtvrtý Pavel Šoltys, zastupitel Lipníku nad Bečvou a náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a evropské projekty.

„Nastoupil jsem v polovině období, za dva roky jsem se rozkoukal a rád bych v práci pokračoval," vysvětlil.

Svou pozici náměstka hejtmana nejspíše neobhájí jeho partajní kolega a přerovský zastupitel Radovan Rašťák, který obsadil na kandidátce deváté místo.

„Je důležité říct, že toto zaměstnání není na celý život a je nutné počítat s tím, že všichni nemůžeme být v první pětce. Jsou tu i ostatní politické strany, které mají ambici vstoupit do koalice," zmínil Rašťák.

V druhé desítce figurují například hranická zastupitelka Lenka Kopřivová či ředitelka Úřadu práce v Přerově Ilona Kapounová.

Křeslo náměstka hejtmana se bude snažit obhájit Michal Symerský, který je dvojkou na kandidátce KSČM.

„V příštím obdobím bych se věnoval obdobné problematice a chtěl bych v nastoleném tempu pokračovat," zmínil krátce náměstek, který má na starost oblasti životní prostředí a zemědělství.

Na osmém místě figuruje hranický lékař Ivan Sumara a desítku uzavírá poslanec a přerovský zastupitel Josef Nekl.

Senátorka na třetím místě Koalice pro OK

Kandidátka ODS umístila na třetí místo někdejšího místostarostu Přerova Martina Kučeru, na osmém místě je pak Jiří Hübner z Kojetína.

Lídr přerovské ODS a zastupitel Michal Zácha má dvanáctou příčku. Martin Kučera chce navázat na své zkušenosti.

„V krajském zastupitelstvu jsem pracoval již v minulém období. Dvanáct let jsem členem krajského výboru pro regionální rozvoj jako odborník, tak se skromně domnívám, že této problematice rozumím. Chci prospět městu a okresu, ze kterého pocházím," upřesnil.

Do voleb zasáhne i přerovská senátorka Jitka Seitlová, kterou voliči najdou na třetím místě v Koalici pro Olomoucký kraj společně se starosty.

Subjekt propojil KDU-ČSL, Stranu zelených a nezávislé kandidáty z řad komunálních politiků.

„Nepředpokládám, že bych byla ve vysoké funkci, naopak spíše běžným zastupitelem, abych mohla pomoci kraji a hlavně našemu regionu. V mnoha aktivitách, které z regionu přicházely, se na kraji nedařilo, neslyšel na nás," řekla senátorka ke své nominaci.

Šesté místo obsadil Zdislav Ház z Dolního Újezdu, symbolickou podporu vyjádřil koalici i ministr zemědělství Marian Jurečka, jehož jméno je na posledním, padesátém pátém místě kandidátky.

Zájem o krajské křeslo mají i přerovští radní

Hnutí ANO vyšle do voleb radního Petra Vránu, který je na třetím místě.

„Jako zastupitel a radní statutárního města Přerova vím, jak důležitá je vazba obcí na kraj. Ze svého pohledu považuji za zásadní problematiku dopravy," nastínil. V první desítce figuruje za ANO také zastupitelka Hana Mazochová.

Podobné politické ambice projevil také radní a zastupitel Jan Horký, který jako člen hnutí Změna (hnutí je součástí koaličního subjektu Společně pro Přerov, pozn. autora) kandiduje v koalici s Piráty a šumperským ProRegionem.

„Jednak bych byl velmi rád, aby kraj nebyl obcím na překážku, ale naopak jim vycházel vstříc. Státní orgány hledí na krajskou úroveň a méně na jednotlivé obce," uvedl Jan Horký.

Souboj hranických starostů?

V případě úspěchu bude muset své místo v komunální politice zvážit starosta Hranic Jiří Kudláček, který odešel z ANO a do voleb jde jako jednička nového hnutí Volba OK.

„Každý subjekt by měl přinášet vize. Máme zájem pracovat v zastupitelstvu především proto, abychom pro region připravili informační vstupy ve všech oblastech," vysvětlil.

Připouští, že by v případě úspěchu zvažoval odchod z křesla prvního muže radnice.

V krajském klání se potká s předchozím hranickým starostou Vladimírem Juračkou, který před více než rokem rezignoval na svou funkci, a to v reakci na rozpad původní koalice a změně v radě města.

Juračka jako pátý muž kandidátky TOP 09 je lídrem za Přerovsko.

„Mám dlouholeté zkušenosti v samosprávě. Od roku 1990 jsem v zastupitelstvu, z toho tři volební období jako starosta a čtyři období jsem byl v krajské samosprávě jako radní, takže si myslím, že mám co nabídnout," zdůvodnil svou kandidaturu.

Desítku v koalici uzavírá Zdeněk Navrátil z Přerova, ředitel jedné z olomouckých základních škol.

Volby v Olomouckém kraji se uskuteční 7. a 8. října. Úřad přijal jednadvacet kandidátních listin, na kterých figuruje 928 jmen. Lidé budou volit do zastupitelstva Olomouckého kraje 55 zastupitelů.