„Obdržel jsem informaci, že pochod je ohlášen na 4. dubna a má se v Přerově konat od 8 do 20 hodin. Proto jsem dnes svolal mimořádnou schůzku. Musíme být na tuto událost připraveni, aby nebyl Přerov ochromen. Může dojít i k omezení dopravy,“ řekl v pátek ráno přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Podle jeho informací pochod má být zahájen v Husově ulici. Dále by se měli jeho účastníci vydat do Kojetínské, Komenského, Čechovy, Nádražní a Tovární ulice. „Pochod je zaměřen na lokalitu, v níž žijí Romové,“ míní primátor Lajtoch.

Ten zároveň vzpomněl, že podobnou událost Přerov zažil v roce 2007. Tehdy se ale ve městě střetlo několik stovek příznivců ultrapravicové skupiny Národní korporativismus s jejich odpůrci z řad extrémní levice.

„Do akce tehdy byly zapojeny desítky policistů, zásahové jednotky, jízdní policie na koních a ve vzduchu létal vrtulník. Do demonstrace se přitom zapojili mladíci ve věku kolem osmnácti až dvaceti let. Někteří možná neměli ani osmnáct roků. Bezpečnostní opatření přišlo na obrovské peníze, které jdou v takovém případě vždy na vrub daňových poplatníků,“ zhodnotil primátor Přerova.

Přiznal, že byl odborníky upozorněn na to, že Přerov se bude terčem podobných aktivit stávat čím dál častěji. „Je to kvůli tomu, že máme ve městě silně zastoupenou populaci Romů,“ vysvětlil.

Ohlášení pochodu potvrdil i vedoucí správního odboru přerovského magistrátu Jaroslav Sláma. „Tato událost musí být ohlášena podle zákona o shromažďování, což se také stalo. Ohlašovatelem pochodu je fyzická osoba,“ řekl Sláma.

Pochod svolává člen předsednictva Dělnické strany Jiří Švehlík. Jaký je význam této iniciativy, nejprve nechtěl upřesnit: „To je otázka. Těch důvodů je strašně moc,“ odpověděl Švehlík. Pokud by mu však město chtělo v uspořádání pochodu zabránit, je prý připraven bránit se soudní cestou. „Ke svolání pochodu nás vyzvali samotní obyvatelé Přerova. Město se totiž potýká s problémy, které souvisejí s některými problematickými ulicemi,“ rozpovídal se Švehlík.

Ten ale zatím ještě neví, kolik účastníků se do pochodu zapojí. „Je předčasné v tuto chvíli vydávat podrobnější informace o této události, ale předpokládám, že taková stovka lidí se pochodu zúčastní,“ řekl Švehlík s tím, že půjde hlavně o příznivce Dělnické strany.

Policie se už v tuto chvíli zabývá bezpečnostním opatřením. „Informaci o tomto pochodu máme. Připravují se adekvátní opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel a ochraně majetku. Policie bude tuto akci monitorovat,“ řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.