Pro mnohé pozorovatele to bylo vůbec první osobní setkání s historickou mašinou, jiným se vybavily nostalgické vzpomínky.

Doslova všechny generace byly v sobotu v Hranicích, Černotíně, Špičkách, Miloticích i Hustopečích nad Bečvou zvědavé na projížďku historického vlaku v čele s parní lokomotivou „Šlechtična" a mnozí zájemci se netypickou soupravou do Vsetína i projeli.

Tento velký zážitek si lidé užili v souvislosti s oslavami 130 let zahájení provozu na železniční trati mezi Hranicemi a Vsetínem.

Hranické nádraží bylo v sobotu ráno i v poledne, kdy si veřejnost mohla před odjezdem na Valašsko vagony i lokomotivu zblízka prohlédnout, obklopeno rodiči s malými dětmi a dalšími příznivci železniční dopravy. Byl mezi nimi i Ladislav Nezhyba z Hranic, dřívější strojvůdce parní lokomotivy.

„Je to už čtyřicet let, co jsem naposledy jezdil na páře. Ten smrádek a teploučko, to mělo něco do sebe. I vztahy mezi lidmi byly tehdy přátelštější. Dnes to na těch elektrikách už není ono, " zmínil sedmdesátiletý pamětník.

Parní jízdy jednou za měsíc

Vztah k železničním soupravám si v průběhu života vytvořil i Jaromír Čech.

„Jako chlapec jsem s otcem chodil do hranické cementárny, kde tehdy ještě fungoval parní posun. Mě tam nahoru jako malého kluka posadili a vozili," prozradil poté, co lokomotiva s historickými vozy po sobotním poledni stanici v Hranicích opustila.

„Ještě se ale zajedeme podívat na tu slávu do Vsetína. Je tam zajímavá výstava a projížďky," doplnil.

Příští měsíc si jízdu parní lokomotivou užijí lidé na severu Moravy. Sedmnáctého května totiž stroj vyrazí ze Šumperku do Jeseníku.

„Takové jízdy děláme přibližně jednou za měsíc. Nechceme, aby jich bylo více. To by se z našeho hobby stala práce," řekl průvodčí Marek Říha z Volného sdružení příznivců historie železnice, které se na akci podílelo.