„Vzhledem k tomu, že vláda uvolňuje podnikatelské a jiné činnosti, rozbíhá se také provoz Městských kulturních zařízení (MKZ). Termíny otevření jednotlivých částí MKZ Hranice stanovil krizový štáb na základě doporučení ředitelky Městských kulturních zařízení,“ informoval mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Galerie Synagoga a Výstavní síň Stará radnice budou otevřeny od úterý 12. května, a to v běžné provozní době. Synagoga hostí až do 19. července výstavu obrazů a soch výtvarníků Oldřicha Šembery a Jiřího Žlebka.

Na Staré radnici si zase na své přijdou především rodiče s dětmi. Ti sem mohou až do 11. června vyrazit na interaktivní výstavu Pata a Mata A je to!.

„K vidění jsou originální scény z natáčení večerníčku, animační dílna s praxinoskopem, herna Na návštěvě u Pata a Mata nebo na fotokoutek. K vidění je také projekce filmu Pat a Mat ve filmu. Dozvíte se zajímavosti z historie natáčení filmu Pat a Mat. K výstavě jsou připraveny hry s motivem Pata a Mata a spousta dalšího,“ lákají organizátoři výstavy.

Otevřou i infocentra

„Na všech výstavách budou průvodkyně dbát na důsledné dodržování hygienických pravidel,“ uvedl mluvčí.

Také Informační centrum na zámku se chystá na své znovuotevření, datum je stanoveno na pondělí 25. května. I zde budou přijata mimořádná opatření.

„Na zámku je nezbytné vyvarovat se větší kumulaci osob v souvislosti s provozem městského úřadu. Zároveň je nutné otevření koordinovat s termínem otevření kaváren,“ dodal Petr Bakovský. Informační centrum v Teplicích nad Bečvou se otevře od června.

Muzeum na zámku si na návštěvníky ještě počká. Jeho prostory totiž nyní slouží k uskladnění dezinfekce, respirátorů a roušek.

K vidění i velikonoční výstava

Rovněž o jednu z nejnavštěvovanějších expozic v Hranicích, výstavu Velikonočních tradic v Galerii M+M , která se letos kvůli koronavirové pandemii vůbec neuskutečnila, návštěvníci nepřijdou. Otevírá už v pondělí 11. května.

Majitelka hranické galerie Anna Musilová se rozhodla, že výstavu, kterou každoročně navštívily stovky zájemců, nezruší.

„Napadlo mě, že by byla velká škoda, aby lidé nemohli spatřit ta překrásná díla, a proto jsem se rozhodla, že instalaci likvidovat nebudeme. Hned po velikonoční výstavě měly naše prostory patřit žákům ze Základní umělecké školy Hranice, a poté výstavě dětských prací. Školy a školky jsou ale zavřené a děti nestihly připravit své exponáty,“ informovala už dříve majitelka Galerie M+M Anna Musilová.

Stovky nejrozmanitějších kraslic, velikonoční perníčky a aranže ze dřeva, keramiky, šustí či vlny, které vytvořily na čtyři desítky jednotlivců a pět kolektivů, budou k vidění od pondělí 11. května každý den v době od 13 do 17 hodin, dopoledne na zazvonění až do 14 června.