V tu dobu totiž uplynula lhůta pro podávání kandidátek nejen do komunálních, ale také do senátních voleb.

„Pracovníci městského úřadu nejprve zpracovávali a kontrolovali kandidátky do komunálních voleb. Nejde jen o samotné Hranice, ale také o obce v okolí. Do říjnových komunálních voleb kandiduje v samotných Hranicích devět subjektů, zatímco před čtyřmi lety jich bylo celkem dvanáct," potvrdil radniční Petr Bakovský.

Právě obecní volby se například na rozdíl výběru uchazečů do Evropského parlamentu těší u veřejnosti mnohem větší oblibě. Důvod je prostý. Voliči často znají kandidáty osobně a o jejich činnosti a schopnostech tak mají dostatečný přehled.

„Já chodím ke každým volbám a ty říjnové určitě taky nevynechám. Pro lidi je zajímavější, když přesně ví, koho volí. Kolikrát třeba kandiduje přímo jejich soused. Jen je škoda, že zatím neprošla přímá volba starostů. To se podle mě mělo schválit už dávno," řekl například Karel Šustek z Potštátu.

Registrační úřad v Hranicích byl připraven na donášku kandidátních listin na poslední chvíli, to se ale nakonec nestalo. „Očekávali jsme, že těsně před vypršením lhůty bude největší nápor, ale naštěstí k tomu nedošlo. Nejvíce kandidátních listin za jeden den bylo podáno v pondělí," řekl vedoucí odboru vnitřních věcí v Hranicích Petr Mynář.

Pracovníci registračního úřadu v Hranicích obdrželi včetně obcí celkem 95 kandidátních listin, na nichž do zastupitelstev kandiduje dohromady 719 osob. Úřady však kvůli ochraně osobních údajů prozatím jména jednotlivých uchazečů do obecních zastupitelstev nezveřejňují.

O hlasy voličů se v samotných Hranicích bude ucházet 178 lidí. Vedle politických stran, které v současné době zasedají v Poslanecké sněmovně, mohou v hranickém zastupitelstvu sedět i představitelé Otevřené radnice, Strany Práv Občanů a Strany zelených. Počet devíti subjektů však není nejvyšší z celého Hranicka. V čele pomyslného žebříčku stojí Milotice nad Bečvou s patnácti kandidátními listinami.

Komunální volby se uskuteční v pátek 10. a v sobotu 11. října. Ve stejný termín ale mohou lidé na Přerovsku a Hranicku volit také do Senátu. Kandidáti se budou ucházet o 27 volných míst.