„Situace na trhu práce se z hlediska počtu uchazečů a míry nezaměstnanosti zlepšila, z dlouhodobého hlediska jsou hodnoty vůbec nejpříznivější od roku 1998, s výjimkou let 2007 a 2008,“ uvedl v analytické zprávě Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce. V evidenci bylo koncem srpna 7 631 uchazečů, což je o 130 méně než v předchozím měsíci.

Čí je to zásluha?

„Pozitivní vliv na tento trend mělo umísťování uchazečů na veřejně prospěšné práce, návrat některých pedagogických i nepedagogických pracovníků do školství a zvýšená poptávka po lidech ve strojírenském a zpracovatelském průmyslu,“ vysvětlil Karlík.

Nové pracovníky nabraly například firmy Jyco Europe, E-Technik, Spin Trade, ale i velcí přerovští zaměstnavatelé – společnosti Kazeto nebo Gambro.

„V našem případě se jedná pouze o jednorázovou výpomoc, další lidi už do konce roku brát nebudeme. V srpnu jsme přijali deset pracovníků, v září jich byl stejný počet,“ řekla personalistka Pavlína Cmíralová ze společnosti Kazeto, jež je známým výrobcem lepenkových kufrů v Přerově.

Pohled do statistik ukazuje, že kdo se práce neštítí, ten ji sežene. Zaměstnavatelé teď nejvíce žádají dělnické profese – například míst na obsluhu obráběcích strojů je volných 24, zhruba stejná poptávka je i po řidičích nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Dvacet lidí stále chybí na úklid veřejných prostranství nebo čištění kanalizací. Práci rychle najdou i nástrojaři, zedníci, dlaždiči nebo obchodní zástupci.

Nejvíce nezaměstnaných je již tradičně na Kojetínsku, kde se míra vyšplhala na 13,8 procent. Následuje Lipnicko, Přerovsko a vůbec nejlépe je na tom Hranicko.