Při samotných zásazích zajistí větší bezpečnost požárníků zbrusu nové obleky.

Jednotka dobrovolných hasičů ve Středolesí se zase může těšit na nový automobil.

„Hned dvěma způsoby se podařilo městu Hranice ve spolupráci s Olomouckým krajem vylepšit vybavení jednotky Sboru dobrovolných hasičů Hranice. Hasiči získali jednak softwarové vybavení GINA, které jim umožní mnohem lepší informovanost o jejich zásazích, a také nové profesionální obleky," uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Moderní software má přinést plusy v mnoha ohledech. Od snazší navigace na místo zásahu, až po získání detailních informací o dané lokalitě.

„Jedná se o takovou specialitu vyvinutou v České republice. Je to poměrně nová věc, profesionální hasiči software úspěšně používají přibližně dva roky," uvedl Dušan Michálek z oddělení krizového řízení a požární ochrany.

„Program je určen pro tablety, na kterých se neustále online zobrazují aktuální informace o tom, jak to na místě vypadá, jaké jednotky jsou již přítomny a podobně. Informace v programu výrazně ulehčují dopravu na místo zásahu a následnou činnost. V neposlední řadě také usnadňují práci velitelů zásahu, kteří snáze uvidí, co se přesně děje, i když zrovna nebudou přímo na místě," vysvětlil Dušan Michálek.

Druhým podstatným vylepšením výbavy hranických dobrovolníků jsou nové zásahové obleky, které postupně nahrazují dosluhující výstroj.

David Král

„Jedná se o velmi odolné vícevrstvé a nepromokavé obleky, které běžně používají profesionální hasiči. Jsou však velice drahé, v tuto chvíli se nám jich tak podařilo získat pět," objasnil Dušan Michálek.

Celkové doplnění výbavy hranických dobrovolných hasičů vyšlo přibližně na 116 tisíc korun.

„Na vybavení jednotky byla poskytnuta dotace z Olomouckého kraje ve výši 46 tisíc korun, zbylou část hradilo město," upřesnil Petr Bakovský.

Na významnou novinku se mohou těšit také dobrovolní hasiči ze Středolesí.

„Podařilo se nám získat dotaci na nový dopravní automobil, což velice kvitujeme, protože se ve Středolesí musíme potýkat se zastaralou technikou. Ve finální úpravě je tak nyní nové osmimístné vozidlo Mercedes Sprinter. Začátkem prosince bychom jej měli od výrobce převzít a předat jednotce k využití," prozradil Dušan Michálek.

Cena takového automobilu se pohybuje nad hranicí milionu a půl korun.

„Bohužel hasičská technika je drahá, což vyplývá z toho, že jednoduše musí být velmi kvalitní a hodně toho vydržet," zakončil Dušan Michálek.