Budova vyrostla hned vedle sídla Hasičského záchranného sboru na ulici Tovačovského.

Slavnostní pásku přestřihl velitel SDH Hranice Tomáš Kopecký společně s ředitelem územního odboru Přerov Miroslavem Čočkem a starostou města Jiřím Kudláčkem ve čtvrtek 17. prosince.

Přestože patří mezi elitní výjezdové jednotky celého kraje, museli hraničtí dobrovolní hasiči na vlastní zbrojnici čekat roky. K požárům jezdí pravidelně, vrací se špinaví a unavení.

O sprchách nebo sociálním zázemí si však mohli nechat jen zdát, společenskou místnost a malou klubovnu sdíleli s profesionály. U těch jsou v nájmu už téměř třicet let.

SDH Hranice je jen o příčku pod profesionálními sbory. Znamená to, že musí mít čtyřiadvaceti­hodinovou pohotovost a k nehodám vyjet do pěti minut.

K tomu je samozřejmě potřeba dostatečné množství mužů i kvalitní zázemí.

„Byly situace, kdy jednotka musela držet pohotovost, když byli profesionální hasiči v terénu. Kluci tak stáli mezi skříňkami a neměli si ani kde sednou," popsal už dříve situaci Dušan Michálek z oddělení krizového řízení a požární ochrany.

Tento nešťastný stav je teď konečně minulostí. Město mužstvu postavilo budovu za necelých osm milionů.

Hasiči tak mají k dispozici potřebné vybavení, garáž pro dvě stání, sociální zázemí, sprchy, kuchyňku a reprezentativní společenskou místnost.

„Vše je při ruce a na jednom místě, tak, aby mohli chlapi pohodlněji a kvalitněji vyjíždět a měli se kde připravovat," popisuje nové sídlo spokojeně Dušan Michálek.

Odměna za služby

O tom, že je jednotka nejkvalitnějším dobrovolným sborem na Hranicku a možná i Přerovsku není pochyb.

„Mužstvo si to více než zaslouží. Je to odměna za služby, které městu a jeho občanům poskytuje," nepochybuje Michálek a dodává, že jednotka velkou část dokončovacích prací zvládla sama.

Samotného velitele Tomáše Kopeckého vyzdvihl Michálek už při předávání budovy do užívání jednotce.

„Dohlížel na stavbu a vybavení hasičské zbrojnice. Tímto mu děkuji za čas a energii, který tomu věnoval," chválil jej.

Za posledních deset let, kdy se radnice snaží zkvalitnit zbrojnice dobrovolných hasičů v okolí, dostaly novou budovu sbory ve Velké a Středolesí.

Ostatní byly buďto částečně zrekonstruované nebo je jejich stav vyhovující. Menší opravy čeká v současnosti už jen sídlo drahotušských.

Veronika Hlavinková