„Pokud se u zásahu profesionální hasiči zdrží nebo prostě na stanici nejsou, můžeme si maximálně opláchnout ruce v umyvadle, které ale není napojeno. Je pod ním jen kýbl. Chlapi tak chodí špinaví až domů, což samozřejmě není vůbec ideální. Je to ostuda města," řekl velitel.
Hranice jsou jediným městem v Olomouckém kraji, ve kterém hasiči druhé, tedy z dobrovolných kategorií nejvyšší třídy nemají samostatné zázemí k dispozici. Situace by se snad mohla změnit v příštím roce. Vedení města konečně odsouhlasilo přípravy na tolik očekávanou vlastní budovu.
Jak vychovávat v takových podmínkách mládež?
„Dobrovolní hasiči chtějí zůstat v přímém kontaktu s profesionály. Taková forma spolupráce je výhodná pro obě strany. Jenže podmínky se už časem staly neúnosné. Nejhorší je právě chybějící sociální zázemí," potvrdil i Dušan Michálek z krizového řízení a požární ochrany. Do činnosti dobrovolných hasičů spadá mimo jiné i výchova mládeže. „Jenže vychovávat v takových podmínkách nastupující generaci je v podstatě nemožné," podotkl.
Starostka Hranic Radka Ondriášová přiznává, že profesionální hasiči poskytují zázemí dobrovolným kolegům na jen „dobré slovo"
„Dnes sídlí dobrovolní i profesionální hasiči v jedné budově, avšak ty části se musí oddělit. V podstatě budeme budovat novou hasičskou zbrojnici," prohlásila starostka.
Neúnosný stav, který odporuje hygienickým standardům, trvá už několik let. Pohnout s ním mohla i dřívější samospráva, jenže finance šly do jiných oblastí.
Samostatná budova pro „dobráky"
„Celou akci jsme připravovali šest až osm roků. Pozorně jsme sledovali rozpočet a nedovolili jsme si tam tuto akci vtěsnat v době, kdy byl rozpočet více napnutý. Teď můžeme částku do rozpočtu začlenit a počítat s dotací nejen z Olomouckého kraje. Tato provozně nepříjemná záležitost by se měla vyřešit," řekl bývalý starosta Hranic Miroslav Wildner.
Předběžná částka na stavbu z Hranic je přesně deset milionů. Například opozitní zastupitel Vladimír Juračka (Hranice 2000) ale s takovou sumou nesouhlasí. „Nemám nic proti dobrovolným hasičům, vážím si toho, jak pomáhají profesionálnímu hasičskému záchrannému sboru. Ale s deseti miliony nesouhlasím. Kdybychom jim postavili jednu mobilní buňku, napojili bychom ji na inženýrské sítě, budou se mít hasiči kde převléct a kde osprchovat. Účelu bude dosaženo a vlezeme se do nějakého půl milionu korun," uvedl.
Jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Hranicích tedy v současné době sídlí v budově Hasičského záchranného sboru na Tovačovského ulici. Využívá dvě garážová stání, sklad, malou kancelář v prvním patře a společně s profesionály i zasedací místnost. Skříně s jejich výjezdovým oblečením se nachází v garáži kolem vozidel.