„V uplynulých dvou letech jsme grant od města dostali a opravdunámpomohl v našem úsilí. Letos už jsme bohužel na grant zřejmě ztratili nárok,“ uvedla současná předsedkyně Jarmila Hatašová. Liga na ochranu zvířat je jedinou neziskovou organizací svého druhu v Přerově.

Její členové mají za sebou několik úspěšně zachráněných zvířat přesto, že organizace nemá vůbec žádnou pravomoc zasahovat do chování majitelů ke svým zvířatům. „Buď si sami všímáme zvířat, ke kterým se majitelé chovají špatně, nebo nám ve většině případů dávají tipy na týraná zvířata ostatní lidé. My tato zvířata vyhledáme, nafotíme, zdokumentujeme a předáme buď na Krajskou veterinární správu v Přerově, Policii České republiky, nebo to hlásíme na odboru zemědělství,“ prozradila Hatašová.

Pomocnou ruku podali přátelé zvířat například chovateli z Přerova, kterému v červnu loňského roku neznámý žhář zapálil psí kotec. Při požáru uhořel čtyřletý pittbul a další ze psů se zachránil jen díky tomu, že se mu podařilo prorazit pletivo u kotců.

Organizace se za dobu svého působení setkala také již s několika případy, při nichž museli zasáhnout policisté. „Přišlo nám oznámení, že majitelka nechala po celý týden v bytě psa. Policie musela ženu vypátrat,“ řekla Hatašová.

Policisté případ řešili podle nového zákonu na ochranu zvířat, podle nějž majiteli za týrání zvířete hrozí až dva roky odnětí svobody. Vsoučasné době se skupina milovníků zvířat smrskla na pouhých 40 dobrovolníků.

„Rádi bychom mezi sebe přijali mladé dobrovolníky, kteří by nás podpořili a snad do ligy přišli i s novými nápady a elánem,“ prozradila současná předsedkyně ligy Jarmila Hatašová.