V rámci akce Ukliďme Hranice se totiž podařilo nasbírat přibližně dvě stě pytlů odpadu. Vedle běžných odpadků narazili úklidové čety také na pneumatiky, starou elektroniku či umělý vánoční stromeček.

„Velice nás potěšila silná účast a také nadšení přítomných dobrovolníků. Naopak rozhodně jsme nebyli nadšeni z množství odpadků, na které se při úklidu narazilo,“ řekl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

To potvrdil také starosta Hranic Jiří Kudláček, který se úklidu aktivně zúčastnil.

„U Pískáče jsme dokázali vyčistit pouze tak 20 % břehu, cesty a volných ploch. S neúctou ke všem, po kterých uklízíme, musím konstatovat, že na úklid celé lokality jsme nestačili. Odhaduji to tak na další čtyři až pět dní ruční práce v trní a křovinách, kde je to samý plast, sklo a igelit,“ uvedl starosta na webových stránkách města Hranice.

Vedení místní radnice chce proto řešit možnost častějšího úklidu odlehlejších ploch, k jejichž úklidu se Ekoltes běžně nedostane.

„S úřadem práce budeme jednat o tom, jestli je možnost nějakým způsobem do úklidu města zapojit nezaměstnané občany,“ prozradil Petr Bakovský.

Důležitá je osvěta

Ačkoliv se akce Ukliďme Hranice vydařila, podle organizátorů je důležité, aby lidé mysleli na pořádek ve městě po celý rok.

„Když má člověk rád místo, ve kterém žije, tak jej chce mít čisté a uklizené. Nejde ale pouze o to jednodenní uklízení samotné, které probíhá dvakrát ročně. Chtěli bychom, aby se lidé dívali kolem sebe, aby si uvědomovali, co lze dělat pro to, abychom to tu měli hezké, celoročně,“ uvedl již dříve Adam Purgert, předseda spolku Živé Hranice, jehož členové se na organizaci iniciativy Ukliďme Hranice, stejně jako v loňském roce, výrazně podíleli.

S městem Hranice dále na akci spolupracovali spolky Junák – český skaut, středisko Psohlavci Hranice, Liga lesní moudrosti – kmen Okwaho a místní organizace Českého rybářského svazu.

„V první řadě by bylo samozřejmě dobře, kdyby lidé ty odpadky neodhazovaly, to je základ. Chápeme ale, že to je běh na dlouhou trať. Je nutná osvěta ve školách, v rodinách, a tak podobně,“ uvědomuje si Petr Bakovský.

Právě k osvětě občanů by mohla přispět také výstava ke Světovému dni životního prostředí, která bude k vidění ve dvoraně zámku od 5. června, a na níž bude akce Ukliďme Hranice oficiálně vyhodnocena. 

autor: David Král