Nadstandardní bydlení nabídne důchodcům zatím rozestavěný Dům pro seniory v Přerově. Přestože má být objekt otevřen v říjnu příštího roku, vypadá to, že cena za denní pobyt přijde měsíčně na 9300 korun.

Definitivní slovo ale budou mít radní města Přerova. Cena v některých domovech důchodců v regionu je nižší, za nadstandard se ale připlácí všude.

Například v Pavlovicích u Přerova hradí nejvyšší částku 8820 korun klienti, kteří mají pokoj s umyvadlem a hygienickým koutkem.

Podle ředitelky Sociálních služeb města Přerova Marty Vanišové je maximální zákonem povolená částka za denní pobyt pro důchodce 160 korun, za stravu pak 140.

Přerované ji ale s ohledem na nadstandardní vybavení nového domu pro seniory budou muset zaplatit. „Cenu stanovuje vyhláška zákona o sociálních službách. O definitivní podobě sazebníku ale ještě rozhodne rada města,“ uvedla ředitelka.

Podle jejích slov budou moci být umístěni v domově důchodců pouze klienti, kteří dostanou příspěvek na péči. Ten se odvíjí od zdravotního stavu seniorů a pohybuje se od 2 do 11 tisíc korun měsíčně.

„Příspěvek je přitom nejvyšší u těch klientů, kteří jsou upoutaní na lůžko a vyžadují nepřetržitou péči,“ doplnila ředitelka.

Seniorům musí zůstat 15 procent

Podle zákona si však senioři musejí ponechat ze svého důchodu patnáct procent jako kapesné. Nehrozí tedy, že by se ocitli bez prostředků.

Za nadstandard se platí všude

O něco méně zaplatí důchodci v Domově seniorů v Hranicích. „Jeden den u nás přijde na 260 až 290 korun, cena je přitom odstupňovaná podle kvality bydlení, “ vyčíslil ředitel Domova seniorů v Hranicích Milan Káňa.

Průměrná částka za denní pobyt tedy činí zhruba 8 tisíc korun. V ceně je zahrnuto ubytování, strava, ale také paušální poplatek za údržbu prádla a další náklady.

Podle sociální pracovnice Lenky Bártové zaplatí senioři v Domově důchodců v Tovačově za jeden den částku okolo 275 korun. „Cena pobytu za jeden měsíc se u nás pohybuje v rozmezí od 7980 do 9300 korun,“ upřesnila.

V domově důchodců v Radkově Lhotě pak zaplatí senioři měsíčně od 8400 korun do 9000, přičemž maximální částka 9 tisíc se vztahuje pouze na nadstandardní bydlení.

Senioři umístěni v Domově důchodců v Pavlovicích u Přerova hradí měsíčně částku v rozmezí od 7800 do 8820 korun. „Nejvyšší částku hradí klienti, kteří využívají pokoj s umyvadlem a hygienickým koutkem,“ vysvětlila Žaneta Pátková z pavlovického domova.

Kolik stojí měsíc v domovech pro seniory

  • Hranice od 7700 do 8900 Kč
  • Pavlovice u Přerova od 7800 do 8820 Kč
  • Tovačov od 7980 do 9300 Kč
  • Radkova Lhota od 8400 do 9000 Kč
  • rozestavěný domov v Přerově 9300 Kč

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika