„My tuto otázku řešíme od našeho nástupu. Byli bychom určitě rádi, kdyby se omezil průjezd aut náměstím, především těch, které si přes náměstí pouze zkracují cestu. Chtěli bychom také snížit celodenní parkování na náměstí a upřednostnit spíše chvilkové zastavení zákazníků obchodů," odhalil starosta města Hranice Jiří Kudláček.

„Samozřejmě nemůžeme lidem říct, že tady parkovat nebudou, dokud nezabezpečíme dostatek parkovacích míst v bezprostředním okolí historického centra. To je primární záležitost," je si vědom starosta.

Spousta variant

Radnice by ráda přišla s řešením, které bude vyhovovat všem skupinám obyvatel, jež se tato záležitost dotýká.

„Variant je mnoho. Pokud bychom do konce roku dali dohromady nějaké řešení, které bude většinově vyhovovat, byl bych velice rád. Ale bude to těžké," nepopírá Jiří Kudláček.

„Někteří občané města by chtěli, aby přišli na náměstí plné života, plné obchodů, ale bez aut. Pak je tu skupina lidí, kteří na náměstí žijí a říkají, společenský život ano, ale do určité míry, protože někdy taky chceme klid a spánek. V neposlední řadě tu máme samozřejmě i majitele obchodů a služeb na náměstí, kteří potřebují nejen přísun zákazníků, ale také vyhovující zásobování," vyjmenovává starosta.

Alespoň průjezd

„Pro nás by rozhodně omezení dopravy nebylo dobré. Alespoň průjezd bychom rozhodně potřebovali. Ani teď to není ideální, ale kdyby to v budoucnosti mělo být ještě přísnější, lidi by přestali na náměstí jezdit, a ty obchody by nebyly," uvědomuje si Silva Pauswangová, zaměstnankyně jednoho z květinářství na náměstí.

„No jelikož parkování na náměstí sám často využívám, byl bych sám proti sobě, kdybych tvrdil, že auta v centru nechci. Myslím, že je to také velice důležité pro živnostníky zde na náměstí. Ti by pak třeba museli zavřít, a město by najednou bylo tak nějak bez života," řekl Zdeněk Kašpar z Olšovce. 

Autor: David Král