Ta letos dostala tak nízké dotace, že bude možná muset radikálně omezit své služby. Pracovníci Charity hledají cestu, jak z krizové situace ven. Každý rok žádá hranická Charita ministerstvo práce a sociálních věcí o dotace na své projekty.

Jedním z nich je i Charitní pečovatelská služba. Ta se vloni starala o sto dvacet lidí z Hranic i okolních obcí.

„Letos Charita nedostala tolik peněz, kolik požadovala. Všechny ostatní projekty jsou schopny to přežít, ale pečovatelská služba ne,“ uvedla vedoucí Charitní pečovatelské služby (CHPS) Petra Šustalová.

Místo požadované částky ve výši zhruba jednoho milionu korun totiž dostala pouze polovinu. „Poslali jsme proti rozhodnutí ministerstva odvolání, ale nevíme, jak to dopadne. Kromě toho jsme požádali o pomoc zastupitelstvo Olomouckého kraje. V nejhorším případě ale budeme muset radikálně omezit své služby,“ vysvětlila Petra Šustalová.

Prakticky by to znamenalo, že by se řada lidí, seniorů nebo zdravotně postižených, ocitla bez potřebné péče. „Kontaktovali jsme už pečovatelskou službu, která spadá pod město, ta má ale zcela naplněnou kapacitu, navíc své služby provádí pouze v Hranicích, takže lidé z okolních obcí by na jejich pomoc nedosáhli,“ sdělila Petra Šustalová.

Podle jejích slov je pro mnohé z těchto lidí pečovatelská služba natolik důležitá, že by bez její pomoci museli opustit své domovy a přestěhovat se do některého z ústavních zařízení. Mezi úkony, které pečovatelská služba poskytuje, patří dovoz obědů, nákupy, úklid nebo dovoz léků. „Jsou to věci, které si naši klienti nejsou schopni zajistit sami,“ řekla Šustalová.

Všechny služby si klienti částečně doplácejí, ne všichni však potřebují plné spektrum nabízených služeb.

„A tady vznikl problém s naším financováním. Ministerstvo totiž předpokládá, že od každého vybereme minimálně sedm set korun za měsíc. Tuto sumu lidé zaplatí například za denní dovážku obědů a každotýdení úklidy a nákupy, což většina z našich klientů nepotřebuje,“ vysvětlila Petra Šustalová.

To, že by se bez péče charitní služby těžko obešla, potvrzuje i jedna z jejích klientek. „Už je to skoro rok, co prakticky jenom ležím. Zhubla jsem za tu dobu o osm kilo. Sestřičky jsou moje zlatíčka. Nevím, co bych si bez nich počala,“ líčí se slzami v očích paní Vladařová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika