Nový program ministerstva životního prostředí Zelená úsporám totiž umožní až čtvrt milionu domácností v republice získat dotaci na zateplení budov a obnovitelné zdroje energie. Žádosti začnou úředníci shromažďovat od 22. dubna.

„Vysvětlujeme lidem, za jakých podmínek na tuto dotaci dosáhnou. Není to tak jednoduché, jak si mnozí myslí. Řada žadatelů má třeba za to, že přijde se žádostí ještě před zahájením prací a hned dostane peníze, za které bude zateplení provádět. Je to ale přesně naopak,“ popsal administrátor žádostí z krajské pobočky Státního fondu životního prostředí v Olomouci Tomáš Bolek.

V současné době totiž teprve firmy žádají o zapsání do seznamu akreditovaných firem, což je jedna z hlavních podmínek úspěšného vyřízení žádosti. „Práce může provést pouze akreditovaná firma, zapsaná v seznamu,“ podotkl dále Bolek. V republice bude pět až osm bank, které budou žádosti administrovat. Čerpání financí je přitom možné až do konce roku 2012.

Na zateplení domů a náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu poputuje z prostředků Evropské unie více než 20 miliard korun.

Zájem Přerovanů o dotaci potvrzují i úředníci zdejšího magistrátu. „Lidé nám telefonují a dotazují se, jaké mají možnosti. Přicházejí i osobně na úřad. Nechali jsme pro lepší informovanost na webu města zveřejněný odkaz na stránky ministerstva životního prostředí, kde najdou všechny potřebné údaje,“ uvedla jedna z úřednic odboru rozvoje města v Přerově.

Centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov dokonce pro zájemce pořádá odborný seminář v Horké nad Moravou. „Je o to obrovský zájem. Na seminář, který pořádá Státní fond životního prostředí, se nám přihlásila asi stovka lidí. Nemáme ale takové kapacity, abychom vyhověli všem zájemcům,“ řekla Jana Vyhňáková z Centra ekologických aktivit města Olomouce.

O dotaci na zateplení mohou žádat vlastníci rodinných a bytových domů, tedy fyzické osoby, ale i společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce a podnikatelské subjekty.

Domovní správa v Přerově ale v letošním roce neplánuje, že by dotace využila. „Domy v majetku města, které by připadaly v úvahu na zateplení, jsou totiž určeny k prodeji,“ vysvětlil ředitel Domovní správy v Přerově Antonín Čechák. Podle něj je nyní ve vlastnictví města na 2,1 tisíce bytových jednotek.

Stejně skeptický je k čerpání dotace i šéf Stavebního bytového družstva v Přerově Otakar Šiška. „Na zateplení panelových domů se tato dotace nevztahuje. Drtivá většina domů, které spravujeme, jsou však paneláky,“ řekl Šiška.

Bytové družstvo čerpá na zateplení panelových domů finance z programu Panel, který je financován ze státního fondu pro rozvoj bydlení. „Od roku 2003 jsme proinvestovali na zateplení panelových domů částku 500 milionů korun, z toho státní dotace činila 92 milionů. Díky těmto prostředkům se nám podařilo zateplit a vylepšit vzhled fasád u více než stovky domů,“ podotkl Šiška.

Ruce si naopak mnou majitelé rodinných domů v Přerově. „Díky zateplení ušetříme náklady na tepelnou energii, takže o dotaci budeme žádat. I kdybychom se měli načas zadlužit, je to investice do budoucna. Nejprve musí ale odborník přesně spočítat, jaké zateplení budeme potřebovat a kolik tím ušetříme,“ uvedla majitelka rodinného domu z Čekyně u Přerova.