Výzvu k žádostem o povodňový příspěvek vydalo ministerstvo pro místní rozvoj. Vztahuje se na ty, kterým voda zaplavila obytnou část a zničila například nábytek nebo důležité domácí spotřebiče. Kdo měl povodeň v suterénu a poškodila mu elektroinstalaci nebo rozvod elektřiny či plynu, může si zkusit zažádat také.

„Z těch peněz se pak dá koupit třeba nová pračka, kotel a podobně,“ uvedla jen dva příklady z mnoha pracovnice sociálního odboru hranické radnice Michaela Matulová.

Právě ta lidem s žádostmi pomáhá. Shromažďuje je a pak je odešle ministerstvu.

„Lidé se mnou konzultují, co si potřebují koupit a já jim to schvaluji nebo zamítám tak, aby se na jejich nákupy a opravy skutečně dala dotace uplatnit,“ vysvětlila úřednice.

Vloni žádalo o povodňový příspěvek čtyřicet lidí, letos teprve třináct. Další se o něj pouze zajímali a teď si připravují náležité podklady, jako jsou faktury a podobně. Nejvíce žadatelů je z ulic Havlíčkova, Tyršova, Kropáčova a Mostní. Tam byly pod vodou vesměs suterény.

Podat žádost musíte do konce června

Kdo není schopen vyřídit si žádost sám, ten k tomu může zplnomocnit někoho jiného.

„Chystá se za mnou například paní, jejíž maminku postihla povodeň, ale protože špatně vidí, bude žádost o dotaci vyřizovat za ni,“ řekla Matulová a připomněla, že termín pro odevzdání těchto žádostí vyprší posledního června.

Jiná důchodkyně, která měla v domě vodu, o dotaci sice nežádá, ale město se jí snaží pomoci jiným způsobem.

„Mám už delší dobu podanou žádost o umístění do domova seniorů. Teď, když jsem měla plnou chodbu vody a pořád nechtěla opadnout, protože se tlačila zespodu, mi město slíbilo, že tu mou žádost vyřídí přednostně,“ svěřila se jedenaosmdesátiletá Zdenka Nováková z Kropáčovy ulice v Hranicích.

Bělotínští zatím o dotaci nežádají.

„Vím, že jeden člověk měl vodu v bytě a další na pozemcích a ve sklepech. Budeme je obesílat a pak zvažovat, kdo z nich by mohl mít na dotaci nárok,“ řekl starosta Bělotína Eduard Kavala.

Lidé z Polomi o možnosti získat státní příspěvek na zmírnění povodňových škod zřejmě ani nevědí. Starosta Václav Sládeček si nemyslí, že by mohli o tyto státní prostředky žádat dva roky po sobě.

„Vloni jsme měli asi dvacet žádostí a ty už byly uspokojeny. Letos tady taková hrůza nebyla a tak jsme na výzvu ministerstva nereflektovali,“ řekl polomský starosta.