„Začátek proběhl za přítomnosti hejtmana Olomouckého kraje pana Oklešťka na mši svaté a teď začíná volná zábava. Přijde kouzelník, máme kreslíře pro děti, zpracování vlny, potom bude folklorní skupina Rarášek a probíhá malý farmářský trh,“ nastínil průběh dne organizátor Petr Graca z místní ekofarmy.

Pořadatelé se tak rozhodli, podle jejich slov, poděkovat pánu Bohu za úrodu, kterou mají a za to, že mají zajištěnou potravu na celý rok. Proto je potřeba to oslavit a vrátit se ke starým tradicím, které probíhaly už za dob pohanských.

„Bez Božího požehnání je marné lidské počínání. Když nám počasí nepřeje, tak nejsme schopní sklidit seno, sklidit obilí, abychom nakrmili zvířata a ty nám daly užitek,“ komentoval sílu vyšší moci druhý z organizátorů Stanislav Kollár.

Kreslení, trh i skákací hrad

Dožínkové slavnosti byly zaměřené spíše na dětské návštěvníky, protože pro byly připraveny různé atrakce a aktivity. Děti si tak mohly na tvář nechat namalovat všelijaké vzory nebo se naučit kreslit zvířata ve venkovním „ateliéru“.

Zajímavou podívanou bylo jistě i zpracování vlny, které předváděli manželé Kuchaříkovi. „Napřed se ta ovce ostříhá a ta vlna se musí vyprat v lázni. Potom se musí vyčesat ručně nebo na česačce a vznikne takové přadeno a jde to na kolovrat, kde se to spřede na přízi,“ vysvětlil Lumír Kuchařík. Z příze se následně dělají papuče, ponožky nebo třeba rukavice.

Každý, kdo brouzdal kolem stánků a stanovišť, si mohl poslechnout hudební doprovod v podobě kapely Nejistota z Hustopečí nad Bečvou nebo si přisednout a podívat se na několik vystoupení.

Na pódiu se ukázaly děti z mateřské školy Hustopeče nad Bečvou, ze souboru Rozmarýnek Hranice nebo z Hustopečského Raráška. Dožínkové slavnosti se nesly i v duchu orientu, když vystoupily děti se svými orientálními tanci.

„Je skvělé, že se takto udržují tradice. Program se mi moc líbí a děti jsou šikovné, navíc tady ty výrobky z regionu jsou bomba,“ řekla o akci sympatická paní Jana.

Večer a ABBA

Od půl šesté mohli návštěvníci, kteří milují hudbu švédské popové kapely ABBA, zajásat. Na pódium totiž přišla revivalová kapela, která zná všechny jejich písně. Všichni si tak mohli poslechnout známé tóny.

Po osmé hodině je už ale ABBU vystřídala kapela RK Band, která byla připravená bavit návštěvníky až do pozdních hodin.