Jak vysvětlují členové týmu, tyto úspěchy nejsou dílem náhody, ale výsledkem pravidelného tréninku a především týmové souhry mezi jednotlivými členy posádky, která musí na lodi „táhnout za jeden provaz“. Tým přerovské dračí lodě tvoří členové různého věku i různorodých profesí. Jsou to řemeslníci, studenti, ale také například dva policisté.

Příští rok na mistrovství světa?

„Věnoval jsem se od dětství kanoistice. Se zájmem jsem se proto přidal k hrstce nadšenců, kteří před pěti lety přišli s myšlenkou sestavit tým dračí lodě v Přerově,“ svěřil se Karel Hrudík, který vyučuje policisty v Holešově a patří k členům Moravian Dragons.

Letošní sezona sice zatím definitivně neskončila, protože přerovský tým má před sebou ještě jeden závod, už nyní ji ale s určitostí lze označit za velmi úspěšnou. Aprávě příznivá bilance je pro závodníky hnacím motorem.

Moravian Dragons se v současnosti pohybují na druhé příčce pomyslného žebříčku nejlepších týmů v naší zemi a příští rok by chtěli zkusit štěstí na mistrovství světa, které se bude konat v Malajsii. „Je to však otázka spousty peněz, a proto naše účast bude záviset na tom, zda se nám podaří potřebné finance nashromáždit,“ vysvětlil policista a závodník Karel Hrudík.

Za úspěchy stojí náročný trénink

Úspěchy na závodech jsou výsledkem mnoha aspektů. Od frekvence pádlování až po rozmístění jednotlivých závodníků v lodi, kde na každé polovině dračího plavidla sedí deset lidí s pádly.

Nic z toho však nenahradí pravidelný a poctivý trénink. „Trénujeme třikrát týdně u loděnice na řece Bečvě,“ upřesnil Karel Hrudík.

Podle něho skloubit profesi s náročnými tréninky, není pro závodníky právě jednoduché. „Jenže v týmové práci je to kouzlo, že si nemůžete dovolit jen tak nepřijít na trénink, když víte, že na vás čeká dalších jedenadvacet lidí,“ vysvětluje Hrudík.

Na dračí lodi si jako policista udržuje a zlepšuje kondici. Stejně jako jeho kolega–policista Dušan Ševčík. „Alespoň nemusím trávit tolik času v posilovně a jsem tomu rád. Udržovat si kondici s dobrou partií lidí je pochopitelně příjemnější,“ doplnil policista Dušan Ševčík.

Tradice závodů dračích lodí

Závody dračích lodí vznikly v Číně a jsou staré přes 2000 let. Legendy vypráví, že uctívají památku básníka, jenž se utopil na protest proti tehdejšímu feudálnímu režimu. Rybáři ho vyjeli hledat na člunech a údery do bubnu plašili ryby.

Z piety se stal závod, který se v dnešní podobě jel poprvé v Hongkongu zhruba před 30 lety. Posádku na lodi tvoří nejen závodníci s pádly, kterým se říká dragoni, ale také kormidelník a bubeník. Kanoe je dlouhá dvanáct a půl metru a váží až tři sta kilogramů.

Její přeprava na závody proto bývá náročná. „Přemístění lodě většinou zajišťují sami organizátoři závodů na návěsu kamionu nebo speciálním vleku,“ podotkl Hrudík. Hodnota lodě, kterou na přídi zdobí dračí hlava a na zádi dračí ocas, dosahuje částky 250 tisíc korun.

Policisté si dračí lodě oblíbili

Dračí lodě si oblíbila řada dalších policistů z Přerovska i z policejní školy v Holešově. I když se tomuto sportu nevěnují profesionálně, podařilo se jim vytvořit několik posádek a bez většího speciálního tréninku získat na různých závodech medaile.

Naposledy úspěchy slavili na prvním ročníku festivalu dračích lodí s názvem Draci na Hané, který se konal v srpnu v Kojetíně. „První místo si vybojoval tým složený ze zaměstnanců Střední policejní školy MV v Holešově a třetí místo mezi osmnácti posádkami v Poháru Starosty města Kojetín patřilo policistům z Okresního ředitelství v Přerově,“ připomněl Karel Hrudík.

Tyto úspěchy potvrzují, že se dračí lodě staly součástí fyzické přípravy policistů v našem regionu.