Nová výstavba, která bude na délku měřit padesát metrů, tyčit se do výšky dvanácti metrů a obsahovat také dvě nová devatenáctimetrová sila, se nejvíce dotkne zejména obyvatel nejbližší lokality na ulici Boženy Němcové.

„To jsou darebáci, to nemá obdoby. Vždyť se podívejte, máme to tady u baráku. Práší se a jde z toho kravál. Co jsme se už napsali stížností. Žiju tady už padesát tři let, ale na tohle se zvyknout nedá. Budím se ze spánku, ten provoz jede monotónně pořád,“ řekla Marie Přerovská, která na ulici Boženy Němcové dlouhodobě bydlí. Podle ní nastanou potíže také s viditelností do krajiny. „Mají stavět další sila, takže my už neuvidíme vůbec nic.“

Hluk a škrčení do noci

Podobný názor má také obyvatelka jednoho z vedlejších domů.

„To vadí asi všem. Hlavně ten hluk a škrčení. Jsem nemocná a nestojí mi to za to, abych se rozčílila. Navíc my ten hluk neovlivníme,“ řekla starší paní, která si však nepřála uvést své jméno.

Totožný postoj zastává také občan, jehož dům stojí o kus dál, v ulici Hranická.

„Je to hrůza, to asi potvrdí každý. Nejhorší je to pro lidi v ulici Boženy Němcové, ale i nám tady to vadí. Dělají až do tří hodin ráno,“ poukázal na jeden z nejpalčivějších problémů.

Ne všichni obyvatelé choulostivé oblasti ale převažující názor sdílí. Například paní Jitka Suchánková se svým manželem tvrdí, že pokud se bude pracovat v hale, vůbec jim to nevadí.

„S výstavou nové haly souhlasíme. Máme nová okna a více než hluk z firmy nás obtěžuje rámus, který jde od cesty. Hala navíc přinese i nová pracovní místa,“ řekla paní Jitka Suchánková.

Nová výroba, nová pracovní místa

To, že nová výrobní hala pojme více zaměstnanců, připustil 20. září na zasedání městské rady také jednatel podniku Presbeton Drahotuše Jiří Spurný. Počet pracovníků chce prý ve srovnání se sopučasným stavem nepatrně zvýšit. O kolik přesně to bude, však zatím neprozradil.

Spurný chce v nově postavených prostorách rozjet výrobu velkoformátových desek. Na zmíněném zasedání také konstatoval, že doprava, hluk a prašnost budou dosahovat nižších hodnot, než je tomu nyní. Podle jeho názoru nenastane horší situace ani v souvislosti s životním prostředím.

„Pokud by zůstal provoz ve staré hale, bude hluková zátěž větší. Nová hala je zapláštěna tak, aby byla co nejvíce odhlučena,“ uvedl Spurný.

Na stranu kritizujících obyvatel se postavil zastupitel města a člen strany Hranice 2000 Vladimír Juračka. Tato kauza byla podle jeho slov jediným důvodem, proč podal návrh k hlasování o odvolání bývalého místostarosty Miroslava Wildnera, který zasedání předsedal.

„Naprosto jsem chápal bezmocnost občanů, kteří se chtěli dovolat práva u samosprávy. Tam ho ale už nenaleznou,“ poukázal Juračka právě na zasedání městské rady. Ta tehdy v neúplném složení rozhodla o tom, aby odbor správy majetku vzal námitky podané v souvislosti s plánovanou halou zpět.

Jak rozhodne Krajský úřad v Olomouci?

Zraky všech zainteresovaných se tak nyní budou upínat ke Krajskému úřadu v Olomouci. Ten bude v blízké budoucnosti zkoumat stížnost jedné občanky Drahotuší, která odvolání ze své iniciativy podala. Krajský úřad může na tomto základě ze své pozice rozhodnutí hranického stavebního úřadu rozsahu buď zrušit, může mu dokumentaci vrátit k doplnění drobných nedostatků, nebo ji může potvrdit v plném rozsahu. Podle Vladimíra Urbánka, který má na zmíněném úřadu tuto záležitost na starosti, bude jasno do konce listopadu.