Sobotní odpoledne bylo na náměstí v Drahotuších rušno. Mezi stánky s punčem, medem a lineckým cukrovím se proplétaly rodiny s dětmi, mladí i starší, zkrátka všichni, kteří si nenechali ujít již tradiční živý betlém.

Pod jedním stromkem se pásla koza, kousek opodál čekal na své jezdce koník. Za rohem kostela se před větrem schovávaly tři ovečky.

Přesně ve tři se všichni přesunuli dovnitř a zazněly první tóny vánočních koled.

Svatý Lukáš, jenž právě začínal psát své evangelium, oznámil příchod Ježíška na tento svět. Nemluvňátko doprovázela andělská delegace, po boku jesliček jej strážil Josef s Marií.

Poklonit se mu přišli pastýři, kteří nešetřili dary.

Když začal sbor zpívat My Tři králové jdeme k vám, objevili se mezi lavicemi Kašpar, Melichar a Baltazar. S úctou pozdravili nového krále a přidali se k ostatním.

Lukáš s mučedníkem zatím dopověděli velkolepý příběh Ježíše Krista a shodli se, že bez víry se nedá žít.

Lituji ty, kteří zůstali doma

Diváci byli nadšení a jen málokdo poznal, že šlo o improvizaci.

„Bylo to krásné. Na představení chodíme pravidelně už několik let. Musím říct, že lituji ty, kteří zůstali doma," hodnotila skoro hodinový výstup Marie Severová.

Na pódiu se ukázali členové divadelního spolku Tyl, ale zejména nadšenci z místní farnosti. Dirigovala je jako vždy dlouholetá režisérka Emílie Uřinovská.

„Před svátky nikdo nemá čas zkoušet a tak jsme se sešli až dneska a celé představení vlastně improvizovali. Pokaždé mám obavy, že nebudeme mít obecenstvo, ale pak se zaplní celý kostel. Mám pocit, že lidí chodí čím dál více," chválila si účast Uřinovská.

Ježíšek hru prospal

Do divadýlka se už roky zapojují celé rodiny. Dvaašedesátiletá Jarmila Voldánová stojí u betléma už od jeho zrodu.

„Nevynechali jsme jediný rok, postupně jsme v představení začali účinkovat všichni, jsme tu vlastně jedna velká rodina," svěřila se spokojeně pastýřka.

Nezanedbatelnou součástí je i malý Ježíšek. Ten letošní celou hru v klidu prospal.

„Zajímavé je, že jsme si kromě dvou let nemuseli miminko nikdy půjčovat, vždy se v našem kolektivu jedno zrovna narozené našlo," smála se režisérka Uřinovská.

Spočítala, že betlém organizuje už více než patnáct let. Jestli se ho dočkáme i příští Vánoce není jisté.

„Už letos jsem to chtěla zrušit. Myslím však, že to ani příští rok nebude pravda," slíbila.

Veronika Hlavinková