Při neoficiálních závodech se na ní utkalo celkem sedmnáct kovbojů a kovbojek. Na koňský hřbet však nevylezli jen dospělí zkušení závodníci.
„Na koních si mohou zajezdit i děti nebo staří. Je to pro všechny věkové kategorie,“ řekla organizátorka akce Pavlína Hegarová.
Pro soutěžící si pořadatelé připravili pět disciplín.
„Jsou to westernové rychlostní disciplíny, konkrétně Barrel Racing, Key Hole Race, Beer Barrell, Hats a Ribbon Racing,“ uvedla Hegarová. Za anglickými názvy se skrývaly soutěže, které kombinovaly rychlost, obratnost jezdce i koně a jejich sehranost.
První úlohou bylo objet tři barely a v co nejrychlejším čase se vrátit zpět do cíle. V této podobně jako v dalších disciplínách patřil mezi nejlepší jezdce Petr Valenta alias Peťa se svou Lady.
„Netrénoval jsem před závody vůbec, na koni jezdím už dlouho,“ řekl Valenta.
Dalším úkolem bylo zvednout z koně klobouk ležící na zemi, což se pro mnoho jezdců stalo nepřekonatelnou překážkou a z koně buď spadli, nebo měli problém udržet koně na místě a přitom dosáhnout téměř na zem.
Poté přišly na řadu děti, které měly možnost zasoutěžit si a vyzkoušet si přitom, jací by byli farmáři.
„Děti zkoušely podojit umělé vemeno, byl o to mezi nimi velký zájem,“ uvedla Hegarová. Jakmile si každé dítě nadojilo do kelímku dostatek mléka, přišla řada opět na koně a závodění.
Třetí disciplína prověřila hlavně závodníkovy občerstvovací schopnosti. Úkolem jezdce v Beer Race je dojet k barelu, na kterém je postavené pivo, vypít ho a vrátit kelímek zase na místo tak, aby zůstal stát. Neposedný kelímek několika závodníkům spadl, za což si vysloužili pět trestných bodů. Nejtěžším se ukázal závod Key Hole Race. Závodník při něm musí projet brankou, zacouvat s koněm vytyčeným územím a druhou brankou zase vyjet.
Po každé disciplíně byli závodníci vyhodnoceni, opentleni barevnou stuhou a ten nejlepší získal pohár ve tvaru podkovy.
Děti si pak mohly zasoutěžit ještě v přetahování lanem a především v lovení domácích zvířat. Nejprve mezi nejmenší děti vypustili organizátoři králíka. Kdo králíka chytil, ten ho i získal.
„Budeš mít toho králíka na chov nebo na oběd?“ ptali se organizátoři nejrychlejší lovkyně, která všechny uklidnila, že chundelatý králík neskončí na talíři. Mezi starší děti pak vypustili kohouta. To už byl těžší oříšek, ale i s ním si nakonec děti poradily.
Na odpolední program navázaly další hry pro děti.
„I po závodech děti můžou jezdit na koních, a to jak na vozech, tak za sedlem. Zkusí si taky lasovat,“ vysvětlila Hegarová. Večer si všichni mohli zatančit na zábavě.
Petra Andrýsková