Kolem osmé večer přišla z dispečinku linky 112 výzva na stanici Javorový, že v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy.

„Neměli jsme naštěstí problém s pátráním, věděli přesně, kde jsou, ale už cesta k nim byla velice náročná. Vyjeli jsme na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, ale závěrečný úsek jsme museli kvůli hlubokému sběhu jet na skialpech,“ uvedl k večerní záchraně Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Beskydy bývají zrádné, členové Horské služby by mohli vyprávět.Snímek z večerního zásahu.Zdroj: Horská služba

Turisté byli vyčerpaní a hladoví, i jejich psi byli nervózní a poněkud útoční. „Jinak ale musíme poznamenat, že na rozdíl od jiných nebyli špatně oblečeni, neměli ale čelovky, nebo jinou svítilnu a přicházela tma. Nebyli ovšem v žádném případě schopni se dostat dál, po pás se brodili sněhem a dokonce i turistické značení na stromech bylo sněhem zakryté,“ uvedl Marcel Svoboda s tím, že záchranáři celou skupinu poté, co museli sami vlastní techniku vyprostit ze sněhu, převezli až do obce Řeky k jejich zaparkovanému autu.

Výjezd v podstatě jako přes kopírák pak zažili členové HS ze stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Po pás ve sněhu

„V osm nás kontaktoval mladý pár, který uvízl během túry z vrcholu Smrku do Podolánek. Správně vyhodnotili situaci poté, kdy přibližně dva kilometry šli celkem tři hodiny. I oni měli dobré vybavení, a především zkušenosti, takže se nesnažili jít až do úplného vyčerpání,“ řekl k tomuto zásahu Jaroslav Pavlica, záchranář Horské služby Beskydy.

Sněhová situace v Beskydech je ovšem natolik vážná, že i členům HS nejdřív na terénní technice (i zde sněžný skútr a terénní čtyřkolka) a poté i na lyžích trvalo asi dvě hodiny, než se k turistům dostali.

Beskydy bývají zrádné, členové Horské služby by mohli vyprávět.Snímek z večerního zásahu.Zdroj: Horská služba

„I zde se turisté pohybovali doslova po pás ve sněhu. A terén je nyní tak obtížný, že jsme se je dvě další hodiny snažili dostat zpět k jejich vozidlu. To se nám povedlo až v jednu v noci,“ doplnil Jaroslav Pavlica.

Tyto dva případy nejsou v současné době v Beskydech ojedinělé. Horská služba k tomu očekává během nadcházejícího víkendu velký nápor návštěvníků.

„Samozřejmě chápu snahu dostat se vzhledem k situaci s covidem z města do přírody. Jenže je vždy nutné pečlivě túry plánovat a zjistit si informace o aktuálním stavu sněhové pokrývky. Ani značené cesty nejsou nyní průchodné, takže pěší skutečně velmi riskují,“ varoval návštěvníky pohoří Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy a dodal, že stejně tak by turisté měli výlety plánovat s ohledem na vlastní síly a schopnosti.

Jak vypadá aktuální situace například na Pustevnách, kde je 1,5 metru sněhu se můžete podívat v přiložené fotogalerii výše.

Jak už Deník včera informoval, dvě turistky, matka s dcerou, uvízly v Beskydech v hlubokém sněhu asi kilometr od rozcestí Malého Polomu, také ve středu. Mladší z žen se obrátila o pomoc na horskou službu s tím, že její šestašedesátiletá matka je již vyčerpána chůzi v hlubokém sněhu a nemůže dál - VÍCE ZDE.