Zaplněny byly nejen lavice v zámecké zahradě, ale také taneční parket. Na něm se tanečníci tísnili hlavně při večerní zábavě.

„Setkání dechových hudeb se u nás koná už popatnácté. Každoročně se snažíme program obměňovat novými účinkujícími, ale také přizvat hosta ze zahraničí. V minulosti jsme tu už měli kapely například ze Španělska, Chorvatska, Slovinska, Slovenska a dalších zemí. Letos zde poprvé vystoupila dechová hudba z Rakouska,“ uvedl starosta Dřevohostic Stanislav Skýpala.

Program setkání dechových hudeb začal už v pátek, a to večerní taneční zábavou.

„Při ní nám trochu zapršelo, ale i tak přišlo kolem dvou stovek návštěvníků. O víkendu už nám ale počasí přálo, z čehož jsme měli velkou radost. Pokud se totiž akce koná pod širým nebem, dobré počasí je základ úspěchu,“ doplnil místostarosta Petr Dostál.

O víkendu si přítomní mohli poslechnout v hlavním programu denně vždy čtyři kapely. Velký ohlas ale sklidil také mužský pěvecký sbor Dambořice. Početná skupina mužů svými vstupy zpestřila bez hudebního doprovodu hned několikrát sobotní program.

„Viděl jsem je vystupovat loni na jedné akci a úplně mě nadchli. Hned jsem si řekl, že by bylo dobré zařadit je jako zpestření do letošního ročníku. Byl jsem zvědav, jaký to bude mít u návštěvníků ohlas. Myslím si, že se jim ale jejich vystoupení moc líbilo,“ svěřil se starosta Dřevohostic.

O zpestření se během třídenního festivalu ale postaraly svými ladnými pohyby také mažoretky. V pátek to byly Seniorky z Bochoře a o víkendu místní Růžičky a Violky.

O tom, že dechová hudba má stále mnoho příznivců, svědčí po oba víkendové dny zaplněná zámecká zahrada, kde se akce konala. Na dechovku nedá dopustit například jeden ze sobotních návštěvníků Miroslav Dvořák.

„Na dechovky jezdím několikrát do měsíce. Pravidelně do Luhačovic, a pak tam, kde se koná nějaký festival. Dechovka, to je hudba mého mládí. Hudba, které rozumím a která je pro mě srdeční záležitostí,“ svěřil se. I když v areálu převažovali návštěvníci v seniorském věku, našlo se i několik zástupců mladší generace.

„Jsem tu dnes s babičkou a dědou, ale dobrovolně. Dechovka se mi líbí, ale také obdivuji ty krásné kroje muzikantů,“ prozradila čtrnáctiletá Kateřina Skálová.

V rámci programu letošního ročníku setkání dechovek si zájemci mohli v neděli poslechnout také premiéru slavnostní mše zapomenutého barokního skladatele a kantora Josefa Schreiera, rodáka z Dřevohostic.

Mši nazvanou Missa solemnis uvedl v dřevohostickém kostele orchestr a sbor Musica Figuralis.