VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevohostice nabízejí bohatý kulturní a sportovní život. A také parcely

Dřevohostice – Starobylá záhorská obec Dřevohostice se nachází východně od Přerova na cestě do Bystřice pod Hostýnem v Podbeskydské pahorkatině v údolí říček Bystřičky a Moštěnky.

20.9.2013
SDÍLEJ:

Stanislav Skýpala, starosta DřevohosticFoto: Archiv

První písemná zpráva je z roku 1358, status městyse z roku 1368 byl Dřevohosticím navrácen před pěti lety. Ve vsi žije patnáct set obyvatel.

„V novém územním plánu navíc můžeme rozšířit lokality pro bydlení," říká v rozhovoru starosta Stanislav Skýpala.

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, již teď v obci máte vykonat, která by to byla?
Nelze jednoznačně vytipovat nejdůležitější věci. Některé akce jsou v realizaci – dokončení rekonstrukce chodníků v ulici Dolní, výběrové řízení na dodávku kolového traktoru s čelním nakladačem, jiné se připravují delší dobu – zasíťování pozemku infrastrukturou v lokalitě školní zahrada pro výstavbu rodinných domů, revitalizace lokality Šibence, příprava projektu na protipovodňová opatření na části vodního toku Bystřička v úseku ulice Nábřeží, opravy místních komunikací a chodníků.

Co považujete za největší úspěch vaší obce, kterého se letos podařilo dosáhnout?
Přeložení venkovního vedení nízkého napětí a veřejného osvětlení do kabelového vedení uloženého v zemi v části Náměstí, v ulici Dolní a v části ulice Zámecká. Na revitalizaci Náměstí máme zpracovanou studii, a tak můžeme připravit projektovou dokumentaci k podání žádosti do operačních programů. Rovněž dokončení stavebně-historického průzkumu dřevohostického zámku. Tento materiál je důležitým dokladem v případě podání žádosti na rekonstrukci historického objektu zámku.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Věcí, které by šly zjednodušit a ulehčit práci starosty i úřadu, je několik. V první řadě je administrativní zatížení. Nedokončená reforma veřejné správy vede k vytváření celé řady agend a zbytnění byrokratického aparátu, které ve svém důsledku odnímají rozhodovací pravomoci obcím i obecním úřadům. Komplikované podávání žádosti na získání dotací z jednotlivých ministerstev a jim podřízených rezortů. Rovněž soudem nařízené opatrovnictví klientů v sociálních ústavech, které mají sídlo v obci. Administrativa s tím spojena se stále navyšuje. Není vypracován materiál, který by jasně stanovil rozdělení kompetencí mezi sociální ústav a obec jako opatrovníka.

Obyvatelé obcí dnes často trpí nedostatkem kulturního vyžití. Jak je to u vás? Pečujete o své obyvatele i po kulturní stránce? Daří se u vás spolkům a kulturnímu životu?
V našem městečku se v průběhu roku koná několik desítek kulturních akcí, kterých se mohou zúčastnit naši občané všech věkových skupin. I když celou řadu připravuje městys, bez pomoci obětavých občanů by se tyto kulturní akce nemohly uskutečnit. Právem jim patří mé poděkování.
Kulturní akce si samostatně organizují také místní spolky. Své požadavky konkretizují na začátku roku kulturní komisi, která vypracovává tzv. Kulturní kalendář. Ten je schválen radou a zveřejněn na internetových stánkách městečka. V rozpočtu na kalendářní rok je pamatováno na podporu všech spolků. Spolky mohou navíc zdarma využívat pro pořádání svých kulturních a sportovních akcí zámeckou zahradu s amfiteátrem.
Zastupitelstvo městyse se v tomto volebním období vzdalo finanční odměny za výkon zastupitele a tato finanční částka je využita na podporu akcí a činnosti pro děti a mládež.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost, jako starostové, s tím vůbec něco udělat?
Vezmeme-li v úvahu, že nás spíše trápí v posledních letech nízká porodnost, tak mohu říci, že odliv a příliv obyvatel je téměř vyrovnaný. Výstavba rodinných domů na vytipovaných pozemcích městyse se pozastavila po povodních v roce 1997. Po zaplavení pozemků vodou ztratili občané o výstavbu na těchto místech zájem. Nyní se připravuje vybudování inženýrských sítí na pozemcích bývalé školní zahrady. Tato klidová lokalita nabídne možnost výstavby až 14 rodinných domů. Velkou devízou je, že městys vlastní další rozsáhlé pozemky. V novém územním plánu tak můžeme rozšířit lokality pro bydlení.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije.
Možnost docházky dětí do místní mateřské a základní školy. Síť obchodních služeb, zajištění lékařské péče pro děti a dospělé včetně zubní ordinace a lékárny. Bohatý kulturní a sportovní život.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
Nejsem velký cestovatel. Jiné země jsem poznával jen na dovolených. Každá je svým způsobem pozoruhodná krajinou, obyvateli, ale žít bych tam nechtěl. Já jsem dětství prožil mezi kopci na Valašsku, a i když se mi v Dřevohosticích velmi líbí, je pro mne Valašsko srdeční záležitostí.

AUTOR: MARTIN VOJÁČEK

Autor: Redakce

20.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - personalista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, středoškolské vzdělání s ekonomickým zaměřením; znalost MS Office; středně pokročilá znalost AJ; základní znalost personalistiky, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail. vuhotruc@volny.cz. Pracoviště: Ing.trúc vu ho, Komenského, č.p. 654, 750 02 Přerov 2. Informace: Trúc Vu Ho, .

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 28 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, vyhledávání a hodnocení rizik pracovního prostředí a pracovních podmínek, kontrola dodržování předpisů BOZP a PO ve výrobě, udržování aktuální dokumentace BOZP a PO, provádění interních auditů a školení a další činnosti související s touto oblastí. , , Požadujeme:, SŠ nebo VŠ chemický, technický bezpečnostní obor, odborná způsobilost v prevenci rizik v oblasti BOZP (dle §9, zákona č. 309/2006 Sb.), technik požární ochrany (dle §11, zákona 133/85 Sb., o požární ochraně), řidičský průkaz skupiny B, , Nabízíme:, Příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, příspěvek na péči o zdraví, příspěvek na penzijní připojištění, výhodné volání i pro rodinné příslušníky, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: alena.okacova@precheza.cz. Pracoviště: Precheza a.s., nábř. Dr. Edvarda Beneše, č.p. 1170, 750 02 Přerov 2. Informace: Alena Okáčová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 43 000 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka chirurgického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 43000 kč, mzda max. 47000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel požaduje:, vzdělání VŠ - lékařská fakulta; základní chirurgický kmen nebo v přípravě; specializovaná způsobilost v oboru - vítána., , Zaměstnavatel nabízí:, příspěvek na stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: nemocnice@nemocnice-hranice.cz, , Místo výkonu práce: Nemocnice Hranice a.s., Zborovská č.p. 1245, 753 01 Hranice 1. Pracoviště: Nemocnice hranice a.s., Zborovská, č.p. 1245, 753 01 Hranice 1. Informace: Vendula Zajoncová, +420 581 679 102.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Revizní technik 28 000 Kč

Revizní technici v elektrotechnice a energetice Revizní technik elektro. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, provádění revizí elektrických spotřebičů (ČSN 33 1600), zpracovávání zprávy o revizi elektrických spotřebičů, provádění školení zaměstnanců z vyhlášky č. 50/78 Sb., kontrolu záznamů o prohlídkách, zkouškách a měřeních provedených na technickém zařízení, ověření splnění požadavků na odbornou úroveň obsluhy a další činnosti, které k práci revizního technika elektro náleží., , Požadujeme:, SŠ nebo VŠ elektro, osvědčení revizního technika vyhrazených elektrických zařízení (rozsah min. E4A), odborná způsobilost v elektrotechnice (§9, vyhlášky č. 50/78 Sb.) - provádění revizí, znalost aktuálních technických norem a právních předpisů v oboru elektro, ŘP sk. B, , Nabízíme:, Příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, příspěvek na péči o zdraví, příspěvek na penzijní připojištění, výhodné volání i pro rodinné příslušníky, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: alena.okacova@precheza.cz. Pracoviště: Precheza a.s., nábř. Dr. Edvarda Beneše, č.p. 1170, 750 02 Přerov 2. Informace: Alena Okáčová, .


Na navigaci si dá příště lepší pozor muž, který v pondělí v noci boural v katastru obce Bohuslávky.
3

Cizinec v mercedesu věřil na dálnici navigaci, skončil v hromadě písku

Hranická motomše pořádaná klubem Harley Owners Group
34

OBRAZEM: Harleye se sjely do Hranic na motomši

O kompostéry se mohou zájemci hlásit do konce května

Do konce měsíce je stále možnost zažádat si na Městském úřadě v Hranicích o kompostér. Město opět zapůjčí nádoby na biologicky rozložitelný odpad svým občanům.

Pozor na silné bouřky. Čekají se kroupy. přívalové deště i nárazy větru

Olomoucký kraj mohou ve středu zasáhnout silné bouřky. Bouře budou slábnout až pozdě večer, vyskytnout se ale mohou i v dalších dnech. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jana Tomečková úřadovala za repre, další judisté zářili v Praze

Minulý víkend starší žačka Juda Hranice Jana Tomečková hájila barvy České republiky v rakouském Strasswalchenu. V sobotní části turnaje startovali jednotlivci, kde si v kategorii U17 zajistila stříbrnou medaili. V neděli pak přišla na řadu družstva. Tomečková společně s českým týmem vybojovala zlatou medaili.

Tragická nehoda u Kojetína: cyklista zemřel, dítě je zraněné

Tragická nehoda se stala v úterý po deváté hodině ráno na silnici mezi Chropyní a Kojetínem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT