Napodobeninu této zbraně zhotovil za pouhých šest měsíců dřevohostický nadšenec Robert Tuček, který je členem Středoevropské napoleonské společnosti.

Právě ta je spolu s 8. regimentem francouzské řadové pěchoty jedním z organizátorů letošního Dušičkového pochodu napoleonských vojáků, který projde obcí už příští sobotu.

„Na replice jsem začal pracovat loni a dělo vyrobil podle francouzských dobových záznamů,“ řekl Tuček, který se už léta zajímá o vše, co souvisí s napoleonskými válkami.

„Průměr kol je 134 centimetrů a váha děla i s kolesnou pak 700 kilogramů. Účinný dostřel kanónu je 800 až 900 metrů,“ upřesnil.

Co má městys Dřevohostice na Přerovsku společného s nejslavnějším obdobím francouzských dějin? „Málokdo ví, že byl v roce 1805 asi sedm měsíců v prostorách zdejšího zámku vojenský lazaret. Po bitvě u Slavkova zde bylo hospitalizováno na tři sta zraněných vojáků,“ vysvětlil dřevohostický místostarosta Petr Dostál.

Přesný počet lidí, kteří v lazaretu podlehli následkům bitvy, zatím historici neznají. „Někteří z nich jsou pochováni na rozhraní katastru Dřevohostice - Turovice, a to u kapličky svaté Starostky. Chtěli bychom obětem této bitvy zhotovit důstojnou pamětní desku a umístit ji na některý z historických objektů v městysi,“ podotkl místostarosta.

Na šest desítek vojáků v dobových francouzských, ruských i rakouských uniformách zamíří do Dřevohostic příští týden v sobotu. Od 9 hodin mohou návštěvníci zhlédnout v areálu zámecké zahrady ukázku bitvy a táborového života vojáků.

Během oslav bude také nově otevřen přístup na zámeckou věž. Kolem poledne se vojsko přesune před radnici, kde se uskuteční slavnostní přehlídka. „Potom se vojáci vydají do Bystřice pod Hostýnem, kde bude hlavní program celé akce,“ uzavřel Dostál.