„Nestavíme májku s pomocí techniky, ale ručně. Jsou na ní připevněné dřevěné kůly, takzvané foldyhy, dva chlapi ji jistí u díry a zbytek koriguje. Když víte, jak na to, není to nic těžkého,“ vysvětluje Antonín Kuchař, který má při stavění májky hlavní slovo.

Ideálním dřevem je podle něj smrk, protože je nejlehčí a nejpružnější, narozdíl od jedle nebo borovice.

„Dřevo musí být oloupané, aby bylo hladké, a pak jde práce rychle od ruky. Vzpěry se uvážou na májku, a tu postupně s pomocí žebříku zvedá asi patnáct chlapů,“ líčí. Jehličnan ale ještě před jeho vztyčením ozdobí pentlemi z krepového papíru místní ženy. „A na špičce nesmí chybět ani česká vlajka,“ podotýká.

Podle tradice se májky stavějí počátkem května a kácejí koncem měsíce. „U nás se ale stavějí ráno a kácejí už odpoledne, protože v minulosti si chlapi ze sousedních vesnic májky navzájem káceli, což pak byla pro vesnici ostuda. Museli si je tedy hlídat až do rána,“ říká jedna z organizátorek Věra Koutná.

V Ústí se už v minulých letech osvědčilo spojit tradici se sportovním programem. V sobotu dopoledne si proto změřili na hřišti síly fotbalisté z přípravky a odpoledne je vystřídal tým mužů.

„Od rána hrají mladší žáci, pak je vystřídají starší přípravky a odpoledne si návštěvníci užijí hlavní zápas dne mezi Ústím a Kozlovicemi. Poslední dva roky tuto akci děláme vždy ve spojení s fotbalem, což se nám osvědčilo,“ zmínil Petr Hadaš, sekretář TJ Sokol Ústí.

Na své si během dne přišli i malí návštěvníci, kteří si mohli nazdobit dětskou májku, nebo se vyřádili na nejrůznějších atrakcích.

„Kromě kolotoče a hudby si děti vyzkoušely malování na obličej a v programu je i vystoupení Taneční školy sester Hlavinkových, které představí ukázky stepování,“ dodala za organizátory Hana Vykopalová.