Mezi těmi, kdo si nejčastěji pořizují pistoli nebo revolver, je nejpočetnější skupina lidí, kteří mají zbraň na ochranu svého života a majetku. „Z celkového počtu 7 428 je takových držitelů celkem 1924,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov jsou až na druhém a třetím místě majitelé, kteří potřebují pušku k loveckým nebo sportovním účelům. Jak ukázal průzkum Přerovského deníku, není v regionu velký problém opatřit si zbraň.

V Přerově je obchod se zbraněmi ve Škodově ulici, v Hranicích jsou hned dva. Pistoli nebo revolver ale mohou zájemci sehnat i prostřednictvím inzerátu ve specializovaných časopisech. Cena zbraně je různá – dají se koupit za 2,5 tisíce, ale i za 20 tisíc korun.

„Záleží na tom, o jaký typ má kdo zájem. Lidé si pořizují na svou obranu nejčastěji pistoli ráže 9 mm, rozšířené jsou i ráže 6,35,“ uvedl majitel jednoho z obchodů se zbraněmi.

Dostat se ke zbrani není složité

Hodně rozšířené jsou mezi lidmi i plynové pistole, které nepodléhají registraci policie a držitelé k jejich získání nepotřebují zbrojní průkaz.

„Dostat se ke zbrani není složité, obtížnější je ale získat zbrojní průkaz. Aby policie žadateli průkaz vystavila, musí projít náročným testováním. Kromě zdravotní způsobilosti by měl žadatel splňovat potřebnou věkovou hranici a také odbornost,“ přiblížil vedoucí inspektorátu pro zbraně z přerovské policie Josef Jemelka.

Jak dodal, součástí testů je bezpečná manipulace se zbraní, střelba na pevný cíl se zásahy. „Uchazeč o zbrojní průkaz navíc musí být osoba spolehlivá a bezúhonná,“ vyjmenoval Jemelka.

Zbrojní průkaz se podle jeho slov po pěti letech obnovuje, takže se nemůže stát, že by se zbraň dostala do nepovolaných rukou. „Například když lékař u držitele zbraně zjistí, že u něj došlo k vyvinutí nějakého duševního onemocnění, musí dotyčného poslat na odborné vyšetření,“ přiblížil další podmínku Jemelka.

Velká část držitelů zbraní na Přerovsku je podle jeho slov vlastníkem dvou, tří nebo dokonce čtyř skupin zbrojního průkazu. To znamená, že používají zbraň jak ke sběratelským, tak sportovním, loveckým účelům nebo k ochranně svého života a zdraví. „Těchto lidí je asi na Přerovsku nejvíce,“ poznamenal Jemelka.

Nedovolené ozbrojování? Jen výjimečně

Podle policejní mluvčí Michaely Sedláčkové nejsou v regionu časté případy nedovoleného ozbrojování a pokud se něco takového stane, je to spíše výjimečné.

„Vloni se na policii dostavil šestatřicetiletý muž k převzetí nového zbrojního průkazu. Předložil všech svých 17 registrovaných zbraní a průkazy. Spolu s nimi ale odevzdal i zbraň, která nebyla registrovaná a nebyl na ni vydán zbrojní průkaz. Přitom měla stejná výrobní data jako jedna z jeho registrovaných zbraní,“ přiblížila jeden z případů Michaela Sedláčková.

Zbraň proto policisté převzali do úschovy. „Po prošetření jsme spis předali na přestupkovou komisi magistrátu,“ řekla mluvčí. Podle jejích slov policisté v uplynulém období nezaznamenali případ, kdy by někdo z obyvatel použil zbraň v sebeobraně.

„U nás to není tak jako v USA, kdy je možné zbraň v sebeobraně použít. Kdyby ji chtěl člověk použít proti zloději, může vystřelit pouze za účelem odvrácení fyzického útoku, z něhož je patrné, že bude dál pokračovat. Pokud by ale někdo chtěl zloděje zasáhnout na útěku, vystavuje se sám trestnímu stíhání,“ popisuje muž, který delší dobu pracoval v bezpečnostních složkách.

Odpovědnost je na majiteli zbraně

Podle jeho slov musejí majitelé zbraní přesně vědět, jak s nimi nakládat. V případě neštěstí a neoprávněné manipulace totiž odpovědnost nese pouze vlastník zbraně.

„Odpovědnost je jen na člověku, který zbraň přechovává. Proto by měli mít držitelé zbraň uloženou nejlépe v trezoru,“ radí. Aby se eliminovalo riziko nešťastné události, je nutné uschovávat zvlášť zbraň a střelivo.

„Zbraň bychom neměli nechávat nikdy volně položenou a pouštět k ní někoho, kdo věci nerozumí,“ podotkl.

Počet držitelů zbrojních průkazů na Přerovsku podle jednotlivých skupin

  • sk. A ke sběratelským účelům 839 lidí
  • sk. B ke sportovním účelům 1096 lidí
  • sk. C k loveckým účelům 1565 lidí
  • sk. D k výkonu zaměstnání nebo povolání 638 lidí
  • sk. E k ochraně života, zdraví nebo majetku 1924 lidí

    V současné době je na Přerovsku legálně drženo 7428 kusů zbraní

    ZDROJ: Policie ČR