Naštěstí si lidé spravili náladu o Velikonocích. Domácnosti provoněly mazance a beránci, kluci pletli tatary a holky zdobily kraslice.

Uchazeči o studium se v dubnu zapotili u přijímacích zkoušek a včely zaskočilo, že příroda je plná květů.

O chodnících a ulicích

Obce si začaly lámat hlavu nad tím, kdo bude uklízet chodníky. Novela zákona totiž sňala odpovědnost z majitelů chodníků za škody způsobené stavem přilehlých prostranství. Úklid za ně teď musí zajistit obce. Kdo ale zajistí peníze pro obce, to už novela neurčila.

V jedné z nejfrekventovanějších ulic v Přerově začala koncem měsíce oprava parovodu. Kvůli rozsáhlým pracím, které potrvají až do září, čekají omezení nejen řidiče aut, ale i cyklisty a cestující městskou hromadnou dopravou.

To v Hranicích už rekonstrukce Svatoplukovy ulice v centru finišují. Práce probíhaly dokonce s týdenním předstihem. Touto akcí také končí poslední část revitalizace historického centra Hranic.

Multidisplay skončil

Hospodářská recese položila jednu z největších firem v regionu na lopatky, ale nikoho to nepřekvapilo. Konec hranické firmy poslední dobou totiž všichni očekávali. Od podzimu tu přišlo o práci sto dvacet lidí. Zbylí se podíleli na likvidaci výrobních linek. Areál by měla v budoucnu využívat řada menších firem, začátkem dubna už byli známi čtyři budoucí „nájemníci“.

Slibnou éru výroby televizních obrazovek nastartovala v roce 2001 firma L.G. Philips Displays. Těšila se tehdy velké přízni města i státu. Do vínku dostala od státu mnohamilionové pobídky, od města levné pozemky. Třetí sudička jí však zřejmě předpověděla dlouhý spánek – jako v pohádce.

Další propouštění

Také další firmy v regionu propouštěly. Vlna propouštění se asi nejvíce dotkla firem, které zápasí už delší dobu o přežití kvůli odlivu zakázek. V evidenci úřadu práce skončilo v dubnu na 70 zaměstnanců přerovského Kazeta, na 40 lidí se rozloučilo se společností Meopta a z lipnického Strojtosu jich odešlo 37.

Postižena je i hranická Sigma, která propustila dvě desítky lidí. Odborníci tvrdí: Bude hůř…

Hepy brzdéj…

Vtipnými výroky a také recitací básniček přivítala začátkem dubna nejstarší obyvatelka Přerova své gratulanty. Marie Klesnilová oslavila úctyhodných 102 let. Do rodinného domu v Kozlovicích, kde žije u své dcery, jí přišel poblahopřát i primátor Lajtoch.

To v Hranicích se slavily 101 narozeniny. 8. dubna je měla nejstarší obyvatelka hranického domova seniorů Aloisie Hynčicová. Kromě personálu a starosty Wildnera jí přišli popřát i nebližší příbuzní včetně dvou sester, sedmadevadesátileté Františky a o rok mladší Ludmily.

O pochodu Přerovem

Plánovaný pochod radikálů Přerovem, vyvolal řadu reakcí. Město se nechalo slyšet, že pochod předem zakázat nemohlo a že jej rozpustí pouze v případě, že bude porušen zákon.

Před akcí se také sešli zástupci vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, zástupci města a policie. Vznikla nová občanská iniciativa s názvem V Přerově neonacisty nechceme. Přesto všechno měla akce avizovaná jako „pochod proti rasismu“ zelenou. Nakonec v Přerově tekla krev. Pochod pravicových radikálů totiž přerostl v pouliční nepokoje.

Na pochod dohlížely stovky policistů, ale také vrtulník, který létal nad městem. Strážci zákona objevili na trase pochodu také nástražné výbušné systémy a zápalný systém. Zadrženo bylo na třicet lidí.

Hudbou proti extremismu

Jen dva týdny po pochodu radikálů se v Přerově uskutečnila další protestní akce. Tentokrát šlo o koncert proti neonacismu.

Akci uspořádala iniciativa s názvem V Přerově neonacisty nechceme a organizátoři pozvali řadu osobností a odborníků, kteří upozornili na vzrůstající nebezpečí neonacismu v České republice.

Koncert vyvrcholil happeningovou akcí, při níž lidé ukázali neonacistům záda. Snímek pak poslali do Ústí nad Labem, kde se v ten samý den konal další pochod radikálů městem.

Co všechno se opravuje

V Přerově začala rekonstrukce autobusového nádraží. První práce začaly demontáží nástupních ostrůvků. Největší letošní investiční akce města začala oficiálně v půli měsíce, kdy také začalo fungovat náhradní autobusové nádraží.

Radní také vybrali po dlouhých peripetiích firmu, která zdemoluje budovy a výrobní haly v areálu bývalé slévárny Heinik ve Škodově ulici. Výběrové řízení vyhrála ostravská firma, která městu nabídla nejnižší cenu.

Stavební práce začaly i v Lipníku. Tam se rozhodli, že opraví budovu bývalé zámecké konírny. Rekonstrukci město řadí k nejvýznamnějším akcím letošního roku. Má tu vzniknout galerie, obřadní síň a kavárna. Oprava mástát 23 milionů korun. Jen aby to bourání nepokračovalo moc dlouho a nezbourali nám něco, čeho bychom litovali.

O stříkačkách a mrtvých rybách

Policisté prohledávali v Hranicích dětská hřiště a podobná místa. Hledali použité injekční stříkačky. Celá akce se uskutečnila proto, že nebezpečné předměty tu našly děti za jednou z místních restaurací. Naštěstí nález ihned ohlásily na služebnu policie.

Městský úřad v Hranicích také řešil úhyn sto padesáti pstruhů v potoce, který protéká městysem Potštát. Profesionální hasiči z Hranic a Přerova, kteří na místě zasahovali, zjistili, že z potrubí z historického jádra vytéká neznámá látka. Proto kontaktovali odbor životního prostředí a městskou policii.

Byl tu král, kosmonaut i ministr

I v dubnu hostil region řadu slavných osobností. V Přerově byl jordánský král Abdalláh II. Ten navštívil Českou republiku a poté odlétl do Bratislavy. Na bochořské letiště dorazil s premiérem Mirkem Topolánkem.

Hranice a Přerov navštívil také europoslanec a první český kosmonaut Vladimír Remek. Na besedách zavzpomínal i na 2. březen 1978, kdy spolu s dalšími kosmonauty vzlétl do vesmíru.

V Přerově koncertoval také Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva, a to poté, co zahrál prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi. Na koncert Takin off do přerovské restaurace Pivovar zavítal nečekaně i ministr Cyril Svoboda. Kromě rapera Henryho D. zpívá v kapele i dcera známého zpěváka Karla Černocha Tereza. A v neposlední řadě koncertovali v dubnu v Přerově bratři Nedvědové.

O stavebních pracích v Hranicích

Zajet si do lázní v Teplicích nad Bečvou nebo na hranickou Plovárnu je pro řidiče komplikované. Most přes Bečvu v Hranicích totiž prochází opravou a pro auta byl zcela uzavřen.

Provoz zajišťoval nouzový přejezd pro osobní auta a objížďka pro náklaďáky. Komplikací bylo, že uzavírka nezačala platit přesně v den ohlášení, ale o pár dnů později. Ve městě se tak tvořily kolony a řidiči vypustili z úst pár neslušných slov.

V Hranicích se také rozhodli opravit vstup do zámku. Ten by měl být prosklený, ale zároveň bezpečnější. Vchod ze severní strany zámku bude kopírovat druhé vstupní dveře. Investice přesáhne dva miliony korun.

O peticích a transparentech

Světlo světa spatřila v dubnu v Přerově další petice. Tentokrát se lidem nelíbí, že má na rohu Kratochvílovy a Komenského ulice vyrůst nový polyfunkční dům. Obávají se, že se jim stavbou zhorší bydlení a životní podmínky.

Šestipatrový dům podle nich zničí jednu z mála travnatých ploch v centru města. Na jednání zastupitelstva se o prodeji vedla dlouhá diskuse, nakonec však petenti neuspěli a prodej parcely byl schválen.

Také petice obyvatel Jižní čtvrti měla v dubnu pokračování. Lidé přišli na jednání zastupitelstva s transparenty a nápisy typu „Bouchne karma, máš to zdarma“ nebo „Jak si máme koupit byty, když nám dole hnijí kryty“. Kromě přehlídky transparentů promítali obyvatelé politikům detailní záběry svých zchátralých domů. Zastupitelé a radní nakonec našli kompromis a lidé, kteří si byty budou chtít koupit, tak zřejmě přece jen ušetří.

Ještě jednou ze zastupitelstva

Zastupitelé Přerova také v dubnu projednávali vyhlášku o regulaci hracích automatů. Ta měla výrazně omezit výherní hrací automaty ve městě. Zpracovala ji opoziční strana Společně pro Přerov.

Její podobu však po bouřlivé diskusi zastupitelé neschválili, a dál tak bude platit vyhláška přijatá začátkem února. Kde je zakopán pes? Asi v automatech.

Největší ostudy

Čtenáři Přerovského a Hranického deníku zvolili ostudy svých měst. Po zhruba měsíci hlasování vybrali Přerované za největší ostudu hned tři ulice v centru města, a to Kojetínskou, Husovu a Škodovu. Na nelichotivý titul je vyneslo zhruba pět stovek čtenářských hlasů.

Lidem v Hranicích zase nejvíce vadí centrální náměstí TGM, které teprve před pár lety prošlo celkovou rekonstrukcí. I přes vítězství a bezmála tři stovky hlasů se největší diskuse vedly okolo hranického skateparku.