Rozbitý vchod, vypálené zvonky, stěny provlhlé močí, podlaha umazaná od lidských exkrementů – tak to vypadá na chodbách domu, kde jsou podle smluv byty první kategorie. O zlepšení stavu bojují zdejší nájemníci marně, pomoci radnice, které dům patří, se zatím nedočkali

„Už nevíme, co dělat. Za starostou chodím už půl roku, aby něco udělal, jen slibuje, ale pořád se nic neděje,“ stěžuje si na situaci jedna z obyvatelek domu Lenka Pastorková.

Někteří jeho obyvatelé neví, čeho se obávat více: nákazy ze špíny, požáru či násilí ze strany některých nepřizpůsobivých obyvatel. „Platíme v nájmu za úklid společných prostor, ten je ale nedostatečný. Měli jsme přislíbeno, že úklid bude častější, i za cenu, že za něj připlatíme, ale neregistrujeme žádnou změnu,“ popsala situaci Lenka Pastorková.

Nepořádek v domě je přitom jedním z nejhorších problémů. „Ve společných prostorách se povalují odpadky, exkrementy, v domě se šíří zápach, člověk se bojí, že se děti nakazí nějakou chorobou,“ uvedla Lenka Pastorková.

Podle jejích slov by měl majitel domu, v tomto případě město Hranice, nebo jeho správce, společnost Ekoltes, zajistit bezpečnost v domě a také dodržování domovního řádu. „Máme ve smlouvě, že naše byty jsou I. kategorie, to by podle vyjádření právníka mělo platit i pro společné prostory. Přitom už ve sklepě několikrát hořelo, přespávají tam bezdomovci, chodí tam cizí lidé,“ vyprávěla Lenka Pastorková.

Dostali nový zámek

Ta si byla v této věci několikrát stěžovat u hranického starosty. „Několik měsíců se nic nedělo, až teď, když jsem tam byla znovu, nám konečně nainstalovali zámek na dveřích,“ řekla Lenka Pastorková.

Nový zámek sice na dveřích je, chybí však domovní zvonky. „To mají důchodci, kteří bydlí ve čtvrtém patře, chodit odemykat při každém zazvonění?“ ptá se Lenka Pastorková.

Starosta: Mohou si za to sami

Podle hranického starosty Miroslava Wildnera mohou za problémy sami nájemníci domu. „Je zřejmé, že někteří obyvatelé tohoto domu nebo jejich návštěvníci nefungují tak, jak by měli. Ale souseda si člověk nevybere,“ řekl hranický starosta.

Jak dále uvedl, město připravuje některá opatření. „Venkovní dveře budou vybaveny koulí, ať se v domě nepohybují cizí lidé a nedělají tam nepořádek. V plánu jsou i zvýšené kontroly ze strany správce objektu, společnosti Ekoltes, a také městských strážníků,“ uvedl Miroslav Wildner.

Podle jeho slov také záleží na zdejších obyvatelích, jak se k situaci postaví. „Ze zkušeností z našeho domu vím, že se lidé jsou schopni domluvit. To, že my máme u domu funkční zvonky a že oni si je vypálí, je už další věc,“ podotkl starosta.

Domluvit se? Nelze

Domluvit se ale s některými nájemníky domu v Bělotínské ulici 1279 nebude pro obyvatele snadné. „Jsou tam dvě rodiny, se kterými je opravdu problém. Domluvit se s nimi na ničem nedá,“ uvedl jeden z dalších nájemníků domu.

„Nadávají nám do bílých sviní, jejich děti už dokonce napadly jednu starou paní, která v domě bydlí. Starým lidem vyhrožují a chodí z nich tahat peníze. Není divu, že se jich lidé bojí,“ popsal situaci muž, který v domě žije.

Strážníci zde zasahují často

Že s občanským soužitím v domě jsou skutečně problémy, potvrzuje i velitel hranických strážníků Miroslav Mann. „Je pravda, že v domě musíme zasahovat poměrně často. Nejobvyklejší jsou případy rušení nočního klidu nebo vzájemné neshody nájemníků. Dochází zde jak ke slovním, tak i fyzickým napadením. Také jsou tu problémy se znečišťováním či úklidem společných prostor,“ informoval Miroslav Mann.

V rámci možností, které strážníci mají, řeší problémy buď v blokovém řízení, nebo předávají informace dále. „Například odboru sociálních věcí nebo správci domu, společnosti Ekoltes. Ta na jejich základě může některým problematickým nájemníkům neprodloužit smlouvu,“ řekl Miroslav Mann.

Ekoltes: Úklid hatí nájemníci

Stížnost na nedostatečný úklid a nepořádek v domě dostala i společnost Ekoltes Hranice, která úklid v tomto objektu zajišťuje. „Úklid tam sice provádíme, ale za dva dny po něm už to není poznat. Někteří ze zdejších nájemníků nám tuto snahu prostě hatí,“ řekl ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Podle jeho slov ale nelze všechny obyvatele domu házet do jednoho pytle. „Kvůli některým nepřizpůsobivým nájemníkům je to dost problematický dům. Stížnost už jsme předali bytové správě a situaci budeme ve spolupráci s radnicí a strážníky řešit. Jaké z toho ale vyplynou závěry, to teď nemohu říct, na to je moc brzo,“ dodal Milan Vinkler.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika