Policisté už tento týden zaznamenali dva případy vykradených osobních automobilů, které jejich majitelé odstavili nedaleko hřbitovů v obcích na Přerovsku.

Celková škoda se vyšplhala téměř na 11 tisíc korun. Policisté proto lidem radí, aby byli obezřetní a nedávali zlodějům příležitost.

„K oběma krádežím došlo v pondělí. Terčem neznámého pachatele se v prvním případě stal vůz Škoda Octavia, který majitel zaparkoval před hřbitovem v Drahotuších. Zloděj rozbil sklo předních dveří a z vnitřního prostoru odcizil peněženku s platební kartou a částkou pět set korun. Celková škoda byla vyčíslena na 6 tisíc korun,“ popsala první případ přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov zhruba ve stejné době došlo k dalšímu vykradení vozidla, které majitel zaparkoval před vchodem na hřbitov v Prosenicích.

„Neznámý pachatel si z vozidla Škoda Felicia odnesl z batohu, který byl odložen na zadním sedadle, peněženku s částkou dva a půl tisíce korun, pět set eur, osobní doklady, platební karty a druhou peněženku s další hotovostí sedm set korun. Celková škoda v tomto případě dosáhla bezmála 5 tisíc korun,“ upřesnila Sedláčková. Policisté v souvislosti s nedávnými krádežemi vyzývají obyvatele, aby byli při návštěvě hřbitovů obezřetní.

„Období svátku zesnulých může přilákat zloděje, kteří zde budou vyčkávat na svoji příležitost občany okrást nebo se násilím podívat do jejich vozidel,“ varuje policejní mluvčí Sedláčková.

Policie proto lidem radí, aby si nenechávali na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony či fotoaparáty. Vedle cenných věcí by však v autě neměly zůstávat ani zdánlivě bezcenné předměty, které bývají pro zloděje velkým lákadlem.

„Doklady od vozu či jiné osobní doklady, peněženky nebo peníze mějte vždy u sebe, nikoli v autě. Hlídejte si také klíče od vozidla a nenoste je volně v kapse, odkud by vám mohly vypadnout nebo být odcizeny,“ dodává Sedláčková.

Podle ní je nutné si před odchodem od vozidla zkontrolovat nejen uzamčení dveří, ale i uzavření všech oken.

„Nejvíce nahrává zlodějům lidská lhostejnost. Pokud uvidíte podezřelou osobu, která se pohybuje mezi vozy, nebo už se dokonce do některého vloupává, přivolejte ihned policii,“ vyzvala na závěr Sedláčková.

Policie radí:

  • Doklady od vozu či jiné osobní doklady, peněženky nebo peníze mějte vždy u sebe, nikoli v autě.
  • Hlídejte si také klíče od vozidla a nenoste je volně v kapse, odkud by vám mohly vypadnout nebo být odcizeny.
  • Je nutné si před odchodem od vozidla zkontrolovat nejen uzamčení dveří, ale i uzavření všech oken.