„První informace o filmu divadla Štěk & spol, respektive pana Zapletala, který vystupuje v jednání s námi, nám přišla mailem. Byla to pozvánka na slavností premiéru,“ sdělila pracovnice Městského úřadu v Hranicích v oblasti kultury a cestovního ruchu Jana Černá. Sama se prvního představení filmu veřejnosti zúčastnila a film se jí, stejně jako všem ostatním, líbil.

V té době však právě skončilo výběrové řízení na vznik zcela jiného filmu, který má Hranice a okolí představit turistům v celkem pěti jazykových mutacích.

„Do soutěže se přihlásilo celkem šest firem a vybrali jsme tu nejlevnější,“ podotkla Černá s odkazem na tíživou finanční situaci města. Pana Zapletala neoslovila, protože o vznikajícím filmu neměla tušení.

Obrázky, hudba a komentář

Nový zhruba čtvrthodinový film na zakázku města vznikne v rámci příhraniční spolupráce České republiky a Polska. Jeho celkové náklady jsou 180 tisíc korun, město však celou částku neplatí. Díky dotacím ze státního rozpočtu a Evropského fondu pro regionální rozvoj zbyla na městský rozpočet částka jen 18 tisíc.

„Ve filmu budou obrázky s hudbou a k tomu bude čtený komentář. Bude to tedy klasický způsob, kdežto film divadla Štěk & spol je pojat spíše umělecky. Po městě chodí pan Heger a představuje jednotlivé památky,“ uvedla Jana Černá.

Kolektiv kolem pana Zapletala, který natočil téměř třikrát delší snímek s živým komentářem, dal peníze na vznik dokumentu o centru Hranic ze svého. Jeho členové by teď viděli alespoň část peněz zpátky.

500 DVD za 130 tisíc

„Nabídli jsme městu odkoupit film s 500 kusy DVD včetně autorských práv za 130 tisíc. Tím by se zaplatily alespoň bezprostřední náklady na dopravu, střižnu a amortizaci techniky. Pracovali jsme všichni bez nároku na mzdu, proto je výsledná cena tak nízká,“ řekl Ivo Macháček z divadla Štěk & spol. Tato nabídka se podle jeho slov pohybuje okolo padesáti procent ceny, za jakou by film srovnatelné kvality a stopáže nabídly vyhotovit profesionální fir­my.

Film o historickém jádru Hranic už viděly stovky lidí. Divadlo Štěk & spol se teď setkává s dalšími žádostmi o veřejné projekce. „Poradili jsme jim, aby si zkusili požádat o příspěvek v oblasti kultury Olomoucký kraj. Mohou také oslovit místní firmy se žádostí o sponzoring. Vždy je ale lepší mít zajištěné finanční prostředky předem, a to z více zdrojů,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

„Město mohlo mít plnohodnotný bezmála čtyřicetiminutový dokument o památkové zóně s živým průvodcem, který mohl být použit nejen k prezentaci a propagaci již existující prohlídkové trasy v centru Hranic, ale například i jako učební pomůcka pro místní školy. Neochota města film odkoupit mě mrzí, zvláště když vidím, co se za srovnatelné částky v resortu kultury v Hranicích vytváří. Nezbývá nám, než se s odmítnutím smířit a zkusit zajistit distribuci vlastními silami,“ uzavřel Macháček.