Zelená barva signalizuje první stupeň rizika, kdy jsou zdroje nákazy dohledatelné a virus se nešíří komunitně. Zbytek Olomouckého kraje zůstává po vyhodnocení epidemiologické situace zabarven bíle.

„Zářijový nárůst byl očekáván a epidemiologická situace v Olomouckém kraji je stále udržitelná bez komunitního šíření,“ hodnotila krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

I přes současný denní nárůst pohybující se celokrajsky v desítkách případů, stíhají hygienici trasovat všechny pozitivní. „Za pomoci všech kolegů z dalších oddělení krajské hygienické stanice,“ dodala Haliřová.

Olomoucko: přes 40 případů na 100 tisíc obyvatel

V Olomoucké kraji hygienici aktuálně evidují 243 pozitivních s koronavirem. Největší nárůst je na Olomoucku – za posledních 7 dní je zde 43 případů na 100 tisíc obyvatel.

Prostějovsko má 25, okres Přerov 26, Šumpersko 13 a Jesenicko 8 pozitivních na 100 tisíc obyvatel. Nové případy podle Haliřové mají souvislost s aktivitami mimo Olomoucký kraj.

S nákazou se aktuálně podle Haliřové nepotýkají v žádném domově pro seniory ani zdravotnickém zařízení v Olomouckém kraji. Do pátečního rána nepřibyla ani žádná škola, kde by bylo nutno kvůli nákaze přijmout mimořádná opatření.

Zelená na semaforu, tedy první stupeň rizika, není podle krajské epidemioložky důvodem k panice. Připomněla dodržování pravidla 3R – mýt si ruce, dodržovat rozestupy a nosit roušky ve vnitřních prostorách.

„Co je ještě důležitější: v případě zdravotní indispozice zůstat doma a nechodit do kolektivů,“ apelovala.

V Olomouckém kraji bylo od počátku epidemie do pátečního rána podle údajů krajské hygienické stanice potvrzeno 1463 případů Covid-19, 1194 lidí se vyléčilo a 26 osob s Covid-19 zemřelo.