„V Jezernici nesestavili žádnou kandidátní listinu, v Sobíškách se našli jen dva kandidáti,“ uvedl Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu. Podle něj se kvůli tomu budou konat komunální volby v náhradním termínu.

„Pro obě vesnice je to nepříjemná situace, protože nemůžou o ničem rozhodovat a ani investovat do svého rozvoje,“ podotkl Pospíšil.

Správu nad nimi nyní převezme pověřený pracovník ministerstva vnitra, a to až až do vypsání termínu náhradních voleb.

Pro Jezernici, která se před desíti lety s velkou vervou odtrhla od Lipníku nad Bečvou, je nečinnost obyvatel dvojnásobnou ostudou. Jezerničtí se totiž chtěli osamostatnit hlavně proto, aby byli nezávislí na Lipníku a rozhodovali si sami o svých investicích.

Morální ostuda v Jezernici

Starosta Dušan Pořízka (ODS) je děním v obci znechucený a kandidovat už nehodlá.

„Tato situace je velmi nepříjemná, a to nejen jako morální ostuda obce samotné, ale hlavně kvůli pozastavení našeho dalšího rozvoje,“ řekl. Podle něj se začala v posledních měsících projevovat nevraživost mezi obyvateli a lidé se názorově rozdělili na dvě skupiny.

„Jedna mi vzkazovala, že mají dost mých neustálých aktivit, chtějí klid a doporučují mi, abych se se svými megalomanskými projekty sbalil a odešel jinam. Druhá skupina lidí, kteří byli stále se vším nespokojeni, zase tvrdila, že se v obci za deset let neudělalo nic pro občany,“ popsal.

Problémy se prý vyhrotily po květnových a červnových povodních a starostu znechutily natolik, že se rozhodl nekandidovat. O to více ho ale překvapilo, že nikdo z jeho oponentů nakonec nesestavil kandidátku.

Zoufají si i v Sobíškách

Podobná, i když ne tak vyhrocená, je i situace v Sobíškách. Ani tam se do politiky nikdo nehrne.

„Lidi nemají zájem pracovat pro obec a starají se jen sami o sebe,“ posteskla si starostka Lenka Kobertová (nez). Ta je v obecním zastupitelstvu již osmým rokem.

„Nároky na tuto funkci jsou čím dál větší a v obci se 152 obyvateli je těžké najít někoho, kdo by práci vykonával nad rámec běžného povolání. Mám k dispozici pouze jednu účetní, a ta je v důchodu,“ popisuje Kobertová. Další vývoj si zatím netroufá odhadovat.

„Uvidíme, jestli se něco změní a jak se k tomu teď postaví lidi,“ uzavřela.