Mezinárodní den tance připadá každoročně na 29. dubna a lidé na celém světě si jím připomínají narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgesse Noverrea.

„Letos pořádáme už šestý ročník, ale kvůli jiným soutěžím jsme museli termín o týden posunout,“ vysvětlila jedna z hlavních organizátorek akce Kamila Martínková, která je pedagožkou tanečního oboru hranické umělecké školy.

„Vsadili jsme na různorodost. Nepropagujeme jeden taneční styl, ale chceme ukázat všechny, které se učí nejen na uměleckých školách, ale i v souborech. V choreografiích je tedy zastoupen klasický, ale i lidový či scénický tanec. A dali jsme příležitost zatančit si i souborům z jiných měst - hostem je třeba Janáčkova konzervatoř v Ostravě,“ doplnila.

Hranické děti se v těchto dnech připravují na světové finále soutěže Dance World Cup 2018 ve španělské Barceloně.

„Kvalifikace v německém Selbu jsme se zúčastnili s osmi čísly a čtyři z nich postoupila. Je to pro nás velký úspěch, protože jsme se probojovali jak v klasickém, tak i lidovém tanci. A mám radost hlavně z toho, že se nám podařilo vyvézt tak daleko naši kulturu,“ pochvaluje si.

Taneční obor hranické ZUŠ navštěvuje i sedmiletá dcera Barbory Otáhalové, která je s úrovní výuky velmi spokojená.

„Dcera chodí prvním rokem a je nadšená. Láká ji spíše balet a výrazový tanec a už teď ví, že chce v budoucnu tanec studovat a mít své vlastní studio,“ říká.

K modernímu tanci tíhne jedenáctiletá Zuzana Hradilová, která navštěvuje tento obor už od první třídy.

„Baví mě spíše scénický tanec, protože u něj nemusím mít pořád dopnuté špičky a je přece jen trochu snazší. Tanci bych se ráda věnovala i v budoucnu,“ prozrazuje své plány dívka.