Své stánky zde rozložily více jak tři desítky škol z Hranicka i vzdálenějšího okolí. Představila se například Střední škola stavební a podnikatelská, která nabízí netradiční, byť poslední dobou stále oblíbenější obory.

„Nabízíme učební obory kominík, podlahář nebo sklenář. Poslední roky se na tyto profese, o které dříve nebýval takový zájem, hlásí čím dál tím více žáků. Kromě prezenční formy studia nabízíme i zkrácené jednoleté kurzy pro dospělé," popsala zástupkyně školy.

Další zajímavý obor prezentovala na zámku Střední škola zemědělská a přírodovědná z Rožnova pod Radhoštěm, kde se žáci již několik let vzdělávají v maturitním oboru Ekologie a životní prostředí.

„Je určen pro žáky s kladným vztahem k přírodě a zaměřuje se krom jiného také na geoinformační systémy nebo pozemkové úpravy," popsal jeden ze zástupců školy.

Přes širokou škálu možností se žáci stále nejvíce hlásí na gymnázia, ačkoliv o technické obory a vyučené řemeslníky je poptávka na trhu práce větší.

„Ještě nejsem rozhodnutý, ale láká mě stavební škola v Lipníku, přihlášku si podám i na gympl, ale nevím, jestli mě vezmou," svěřil se Martin Peroutka z Hranic.

Patnáctiletý Michal má naopak jasno."Už od osmé třídy chci jít na Lesnickou školu v Hranicích, jinam se ani hlásit nebudu."

Letošní burza uzavřela své brány ve čtyři odpoledne, podrobnější informace o jednotlivých oborech žáci najdou přímo na dnech otevřených dveří, které většina škol pořádá přes zimu.

Vít Vrbka