„Přiznám se, že jsem s podobným ohlasem vůbec nepočítal. Jsem opět mile překvapen. Stejně jako v minulých letech, kdy hraničáci reagovali na akci s dárečky,“ uvedl známý hranický kameraman Vlastimil Mach, který patří k organizátorům ak­ce.

Díky mediální kampani se o akci dozvěděli lidé v celé republice. Se svým příspěvkem se proto ozývají lidé například i z Prahy, že nakoupí aktovky a pošlou je do hranické dvorany.

„Před chvilkou volali z jedné menší školy na Jižní Moravě, že se zdejší děti chtějí také zapojit a že budou sbírat u nich ve škole a v obci. Předběžně jsem se s nimi domluvil, že vše co nasbírají, přivezou předat přímo zástupcům Konga v poslední den sbírky,“ sdělil Mach.

Kromě soukromých osob a institucí oslovují organizátory s pomocí i některé firmy. Jedna z nich zabývající se výrobou školních pomůcek nabídla zaslání přibližně sto padesáti školních penálů a pouzder.

„K rozšíření povědomí o naší akci pomohla hodně i reportáž televize, která proběhla během minulého týdne,“ doplnil kameraman Vlastimil Mach.

Lidé zatím nosí opravdu jen školní pomůcky, jak si organizátoři výslovně přáli. Akce, která běží zatím jen týden, přinesla už přibližně devadesát aktovek a batůžků.

„Některé jsou nové, jiné starší, ale všechny jsou použitelné. Zhruba v každém třetím až čtvrtém jsou ještě navíc školní pomůcky, jako jsou tužky, pravítka a pastelky,“ pronesl spokojeně Mach. Kromě pomůcek umístěných uvnitř aktovek jsou v ohrádce, postavené na dvoraně zámku, už i například samostatné balíčky sešitů.

Velký ohlas i zájem ze strany občanů organizátory velmi mile překvapil. „Podobný ohlas jsme vůbec nečekali. Proto jsme se domluvili, že kdo není z Hranic a bude chtít do sbírky přispět, může pomůcky osobně donést do dvorany a nebo je zaslat na adresu podatelny městského úřadu v Hranicích na mé jméno,“ dodal Vlastimil Mach.

Noste aktovky až do 28. června

Ani velké množství věcí ve sbírce však organizátory nezaskočí a vše bude v pořádku dopraveno až na místo určení do Konga. Zboží je velmi dobře skladné a proto by nemělo dojít ani k tomu, že by se přepravovalo na vícekrát.

„Pokud se vše podaří, budu u předání v Kongu osobně přítomen. Což by bylo skvělé i pro vytvoření podrobnější dokumentace,“ řekl Mach.

Původně byla akce plánovaná jako zkušební, ale díky velké mediální prezentaci a solidárnosti obyvatel a občanů Hranicka a celé republiky, se hned napoprvé rozjela naostro.

„Možná je lepší, když je člověk hned hozený do vody a musí se starat,“ prohlásil na závěr spokojeně kameraman hranické televize a jeden z organizátorů celé akce Vlastimil Mach.

Všichni zájemci, kteří chtějí školními pomůckami Kongu přispět, mohou své příspěvky nosit do dvorany zámku až do osmadvacátého června, kdy proběhne slavností předání zástupcům této země.