S nápadem uspořádat tuhle akci přišlaJiřina Vlasáková, která v Hranicích provozuje tvořivý ateliér Netradiční výtvarné techniky (NeVýTe). „Cílem celého rukodělného jarmarku bylo především seznámit návštěvníky s tradičními i netradičními technikami, které se poslední dobou mezi lidmi rozšiřují,“ vysvětlilaJiřina Vlasáková.

S velkým zájmem se setkaly především rukodělné dílničky. V nich si totiž mohli děti i dospělí různé techniky přímo vyzkoušet. „Jsem úplně nadšená. Velmi moc se mi tady líbí. Je to výborně zorganizované,“ nešetřila chválou vychovatelka školního klubu ze Základní školy  Střítež nad Ludinou Radka Brázdová, která na jarmark dorazila i s pěti děvčaty ze školního klubu. „My hodně rády tvoříme. Je to bezvadné, hlavně se mi tady líbí to, že si tady můžeme všechno vyzkoušet. Jsme tady od rána, už jsme si zkusily techniku voskem, dělaly jsme si tady obtisky na trička, a pak jsme si ještě ozdobily věšáky ubrouskovou technikou a taky jsme vyzkoušely výrobu šperků. Jsme opravdu nadšené,“ pokračovala Radmila Brázdová.

„Moc se nám  tady líbí, s dcerou jsme si vyrobili tričko s potiskem šneků,“ pochlubil se tatínek dvouleté Sabinky, která si dokonce vyzkoušela pomocí obtisků i výrobu přáníčka.

 Doslova na roztrhání byla Ludmila Šlosarová z Veselíčka,. Její stánek, ve kterém na sobotním jarmarku předváděla techniku zvanou enkaustika, byl neustále v obležení. „Enkaustika to je nanášení horkého různě barevného vosku na jakýkoliv povrch žehličkou, asi nejvíce se ale používá papír. Touto technikou se dají vyrobit třeba přáníčka, záložky do knížek, nebo obrázky,“ popsala Ludmila Šlosarová.

Zájem vyrobit si přání, papírovou krajku šperk z fima nebo obtisk na tričko mezi návštěvníky byl opravdu obrovský. „Vyzkoušela jsem si tady pergamano, to je výroba papírové krajky. Už jsem o tom kdysi slyšela a tak jsem si to chtěla vyzkoušet. Člověk u toho musí být sice hodně pečlivý a jde to dost pomalu, ale moc se mi to líbí,“ svěřila se další z návštěvnic jarmarku.

S atmosférou i celým průběhem jarmarku byli spokojeni i organizátoři a už začali i přemýšlet o jeho dalším pokračování. „Podle ohlasů si myslím, že se akce vydařila, což jsme moc rádi a doufáme, že  na podzim, kdy chceme jarmark uspořádat znovu, bude návštěvnost ještě větší,“ dodala závěremJiřina Vlasákováz hranického ateliéru NeVýTe, která jarmark zorganizovala ve spolupráci s organizací GoKoBo Humanitas.