Koláče, slivovice i muzika přilákaly k zámku stovky lidí
Hranice – Vůně koláčů, ale také kvalitní pálenky a ovocnářských specialit přilákala v sobotu do dvorany hranického zámku a na venkovní prostranství před ním stovky návštěvníků.
Potkalo se zde totiž hned několik vyhlášených akcí – Farmářský trh regionu Hranicko, Den pro ovoce a Soutěž o nejlepší koláč, salát a slivovici. Odpoledne pak pokřtila svůj nový román spisovatelka Jaroslava Černá z Teplic nad Bečvou.
Na již druhém Farmářském trhu nabízeli prodejci nejrůznější zboží – domácí sýry, máslo, maso, uzeniny, houby, zeleninu či burčák. Nechyběl ale ani doplňkový sortiment – od koření přes keře až po pily a bytovou kosmetiku. K dostání byli i živí kapři a lidé mohli ochutnat grilované speciality.
Prostranství před zámkem patřilo prodejcům a vystavovatelům z oblasti ovocnářství, kteří se veřejnosti představili v rámci Dne pro ovoce. „Cílem je obnovit zájem lidí o fenomény ovocnářství a včelařství, jež jsou v posledních letech a ke škodě venkova na ústupu. K dostání, ale i ochutnání tak bylo kvalitní trhané ovoce, mošty, med či medovina od domácích výrobců,“ shrnul jeden z organizátorů František Kopecký.
Lidé podle něj ocenili celodenní bezplatnou poradnu o výsadbě, roubování či nemocech plodů a stromů, malá výstavka zase ukázala historické lisy a medomety, sbíraly se ovocné recepty a informace o zajímavých sadech, alejích a odrůdách pro chystanou publikaci o ovocnářství na Hranicku.
Společný projekt spolupořádaly Město Hranice, Místní akční skupina Hranicko a občanské sdružení Patriot. Asi největší pozornost návštěvníků se upínala k Soutěži o nejlepší koláč, slivovici a ovocný salát.
„Za několik let svého trvání získala obrovskou tradici a popularitu, jezdí na ni hodně lidí i z okolních obcí. Právě z Hranic se rozšířil například Špičský koláč a jiné akce tohoto druhu,“ přiblížila pořadatelka Marta Pavelková.
V soutěži se sešly na dvě desítky vzorků slivovice, třicet čtyři druhů koláčů, saláty a marmelády. Šest porotců ochutnávalo pálenku a sedm koláče.
„Letos je to velmi rozmanité. Hlavním tématem je ovoce, takže chuť všech exponátů je výborná a nepřeslazená. Střídají se zde jablka, ostružiny, jahody, maliny i rybíz. Myslím, že exponáty jsou rok od roku kvalitnější,“ shrnula praktická lékařka Dana Špatková, která je v hodnotící porotě od počátku soutěže.
A kdo v tomto klání získal prvenství?
„Vítězem mezi destiláty byl se svou třešňovicí Josef Pavelka z Partutovic, mezi koláči zabodovala piňakoláda Jarmily Inriškové z Nového Jičína a nejlepší jablko-hruškový salát měla Milada Vlčková z Hlohovce, což je naše partnerské město na Slovensku.
Hodnotil se i nejlépe nazdobený stůl – ten měl dámský spolek z Partutovic,“ shrnul mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.
Součástí celodenní akce byl i bohatý kulturní program, na kterém se vystřídaly skupina Klapeto či taneční vystoupení populárních Báječných ženských z Majetína.
Odpoledne pak pokřtila svůj nový román úspěšná spisovatelka Jaroslava Černá z Teplic nad Bečvou.