Lidem v Horním Újezdě fantazie rozhodně nechybí. Prostranství před jejich domy každoročně ozdobí jiná sousoší, letos jich je na šedesát.

Kolemjdoucí pobavilo natáčení pořadu Prostřeno, zaplněné koupaliště, potkali přerovské hokejisty HC Zubr nebo i letce, který právě před jedním z domů přistál se svým letadlem.

„Měli jsme z toho malinko strach, kvůli suchu, které v létě bylo. V obci jsme měli zákaz zalévání zahrádek, ale nakonec se přeci jen urodilo,“ řekla spokojeně starostka Horního Újezdu Alena Veličková.

Busta T. G. Masaryka. Ilustrační foto
Hranické zastupitelstvo uvolní na novou sochu Masaryka čtyři miliony

V sobotu dopoledne chodila dům od domu komise, aby vybrala to nejzajímavější aranžmá.

„Vyhodnotili jsme soutěž Dýňoborec roku, kde nejtěžší dýně má 40,7 kilo. Dále jsme ocenili nejhezčí výtvor. Výhercem se stalo letos koupaliště a pasáček hus,“ prozradila starostka, která dodala, že ceny od obce dostali všichni, kteří se do výzdoby zapojili.

Vyvrcholení Dýňobraní byla odpoledne na místním výletišti dýňová slavnost, na které nejen vyhlásili vítěze podzimní výzdoby, ale program zpestřily i ukázky agility a o své síle návštěvníky přesvědčil Železný Zekon.

Doslova v obležení byl stánek, u kterého si mohli všichni pochutnat na netradičních pokrmech z dýně, a to na slano i na sladko.

„Máme tu několik druhů dýňových pomazánek, dýňové a cukínové tataráčky, čatný, čalamádu , ale i sladké moučníky, dýňový perník anebo výborné rafaelo kuličky z dýně hokaido zdobené sezamovým semínkem,“ vyjmenovala Irena Kociánová ze spolku Óježďák, který tuto akci ve spolupráci z obcí pořádá.

Pokud počasí dovolí, podzimní výzdoba bude v Horním Újezdě k vidění ještě následující týden.

Přední část dvorku slouží v období venkovních posezení jako letní zahrádka zdejší kavárny.
Prostor mezi zámkem a Pernštejnským náměstím se dočká revitalizace